Zachodniopomorskie. Podwyżka cen za wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy zbulwersowani
Opłaty wzrosły o 70 procent, wprowadzono dodatkowe limity. Mowa o odbiorze odpadów w gminie Dobra na Pomorzu Zachodnim. Mieszkańcy nie kryją oburzenia i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Podwyżki za wywóz śmieci dotknęły także mieszkańców gminy Dobra. Poprzedni przetarg był podpisany przez gminę na początku 2019 roku i obowiązywał do końca 2022 roku. Był to przetarg podpisany przed pandemią, kryzysem gospodarczym i inflacją. Można było się spodziewać, że nowa cena będzie faktycznie wyższa, jednak na taką mieszkańcy nie byli przygotowani.
Podwyżki za śmieci. Mieszkańcy gminy zdziwieni nową ceną
Cena za wywóz odpadów komunalnych w gminie Dobra wzrosła o 70 proc. Zdaniem mieszkańców jest to wygórowana kwota, a sama podwyżka jest "nagła i drastyczna".
- To jest sytuacja o tyle bulwersująca, że w tej chwili tak naprawdę płacimy najwięcej, a mamy najmniej porównując chociażby z sąsiednimi gminami - Paweł Malinowski, radny gminy Dobra.
ZOBACZ: Polacy zainteresowani "chwilówkami". Nowy raport o kredytach
- My mamy limit 120 litrów, który jest niewystarczający. Jeżeli ktoś ma ogród i kosi trawę, nie ma możliwości oddania bioodpadów, które generuje. Jednocześnie ograniczona też liczba worków do segregowania śmieci - dodał.
WIDEO: Opłaty za wywóz śmieci wzrosły. Mieszkańcy gminy nie kryją oburzenia:
Jak zaznaczył, mieszkańcy domagają się przywrócenia cotygodniowych odbiorów śmieci, zwiększenia limitów bio przynajmniej do poziomu, który jest w sąsiadującej gminie Kołbaskowo. - Jednak idealne rozwiązanie jest w Szczecinie, gdzie takiego ograniczenia w ogóle nie ma - podkreślił.
Sposób naliczania opłat w Kołbaskowie i Szczecinie
Jak wygląda sposób naliczania opłat w sąsiadujących gminach? System jest taki sam - mieszkańcy płacą za śmieci w zależności od ilości zużytej wody. W Szczecinie mieszkańcy płacą 10,30 złotych za metr sześcienny zużytej wody, w Kołbaskowie płacą równe 10 złotych, a w gminie Dobra najwięcej, bo aż 12 złotych.
Urzędnicy gminy Dobra tłumaczą, że nie można porównywać jednej gminy do drugiej, bo "to zupełnie inne gminy". Zabudowania jednorodzinne, tak powszechnie w gminie Dobra, zdaniem urzędników wpływają na koszt odbierania takich odpadów. Firma musi znacznie więcej przejechać i zajmuje to proporcjonalnie więcej czasu.
ZOBACZ: Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła
Mieszkańcy są jednak zbulwersowani nowymi regulacjami. - Najbardziej zabolała przede wszystkim podwyżka, 70 proc. za wywóz odpadów jest to bardzo dużo w stosunku rok do roku. Kolejne zmiany, zmniejszenie ilości worków na odpady segregowane, jest działaniem przeciwnym niż nasze potrzeby - mówił pan Piotr, mieszkaniec.
- Najbardziej absurdalną zmianą jest natomiast zmniejszenie częstotliwości wywozu odpadów. Wcześniej, mogliśmy raz w tygodniu liczyć na wywóz, obecnie raz na dwa tygodnie. To jest niebezpieczne pod względem sanitarnym, ale też bardzo uciążliwe i problematyczne - dodał.
Czytaj więcej