Prof. Januszewicz: Polityka negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Polska
Prof. Januszewicz: Polityka negatywnie wpływa na nasze zdrowie
Polsat News
Prof. Paweł Januszewicz

- Dane GUS dokładnie pokazują, że jednym z najważniejszych problemów jest to, że polityka negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Kluczowe determinanty zdrowia w tak wielu płaszczyznach się teraz załamują. W związku z tym polityka powinna zająć się zdrowiem indywidualnym i publicznym - ocenił na antenie Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku w Polsce urodziło się 305 tys. osób, czyli ok. 27 tys. mniej niż w poprzednim roku. Jest to najniższa liczba urodzeń w całym okresie powojennym

- W raporcie GUS moją uwagę przykuły dwie rzeczy przynajmniej, jeżeli chodzi o zdrowie publiczne, po pierwsze - spadek długości życia. Jeżeli patrzymy na średnie, to one poleciały bardzo w dół. Poza tym interesuje mnie również brak danych dotyczących zgonów według przyczyn - powiedział prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. 

Profesor zaznaczył, że chociaż raport GUS jest szczegółowy, jednak brakuje pewnych danych. 

 - Brakuje tego, co działo się ze zdrowiem naszego układu krążenia, chorobami nowotworowymi i z tzw. nadmiarowymi zgonami - dodał. Januszewicz zaznaczył, że w przypadku liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia i nowotworowych Polska znajduje się "najdalej w Europie".  

"Polaryzacja polityczna zawsze wiąże się z pogorszeniem zdrowia"

- Zdrowie każdego z nas łącznie daje pojęcie tzw. zdrowia publicznego. W nauce jest coś takiego jak kluczowe determinanty naszego zdrowia to jest np. dochód i status socjalny, który na skutek inflacji dramatycznie się pogarsza. Jako kluczową determinantę mamy również siatkę wsparcia społecznego, czyli np. ciągły brak rozwiązania dotyczącego najciężej chorych z przewlekłymi chorobami - wyjaśnił profesor.  

Kolejnymi kluczowymi determinantami zdrowia są: edukacja, stan środowiska, zmiany klimatyczne, polityka.

 

- Polaryzacja polityczna zawsze wiąże się z pogorszeniem wszystkich parametrów naszego zdrowia indywidualnego, a przez to i zdrowia publicznego - mówił, powołując się na analizy przeprowadzone w ubiegłym roku.  

 

WIDEO. Prof. Januszewicz: Polityka powinna zająć się zdrowiem

 

- Dane GUS dokładnie pokazują, że jednym z największych, najważniejszych problemów jest to, że polityka negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Kluczowe determinanty zdrowia w tak wielu płaszczyznach się teraz załamują, a w związku z tym polityka powinna zająć się zdrowiem indywidualnym i publicznym - zaznaczył profesor.  

Dostępność lekarzy, długie kolejki na wizyty

Prof. Paweł Januszewicz zwrócił uwagę, że w Polsce problemem jest dostępność wizyt do lekarzy. - Jako psychiatra dzieci i młodzieży wiem, że kolejka sięga co najmniej dwóch miesięcy. W NFZ jest limit finansowania wizyt. Tu widać wyraźnie, że mamy jakiś nierozwiązany problem. Dlaczego tak jest? Dlaczego nasze podatki, pieniądze, które idą na służbę zdrowia nie zabezpieczają właściwego kontaktu lekarza z człowiekiem, który cierpi, który potrzebuje opieki - mówił.

Według profesora, problem wielomiesięcznych kolejek do lekarzy powinien zostać rozwiązany w sposób godny Unii Europejskiej.  

 

ZOBACZ: Piotr Ostrowski: Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu złego stanu psychicznego

 

Z danych GUS wynika, że w Polsce od kilku lat utrzymuje się niska umieralność niemowląt.  

- Myślę, że jest to zasługa lekarzy, edukacji i także dzięki temu, że fundacja Jurka Owsiaka zapewniła gigantyczne wsparcie sprzętowe. Jest to pewnego rodzaju dobry sygnał, że dzieci mają dobrą opiekę i mimo wszystko dzieci mogą uzyskać fachową pomoc - ocenił.  

anw/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie