Turcja. Erdogan: Finlandia może przystąpić do NATO bez Szwecji
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara może zaakceptować akcesję Finlandii do NATO bez jej sąsiada. - Szwecja będzie zszokowana, ale jeśli to konieczne, możemy udzielić innej odpowiedzi w sprawie Finlandii - powiedział Erdogan.
Agencja AFP zauważa, że słowa Erdogana w sprawie odmiennego potraktowania obu kandydujących do NATO krajów, są pierwszą tego typu deklaracją.
Erdogan o akcesji Finlandii i Szwecji do NATO
Komentarz prezydenta Turcji padł podczas spotkania z młodymi wyborcami kilka dni po tym, jak Ankara zawiesiła rozmowy akcesyjne z Finlandią i Szwecją.
- Jeśli to konieczne, możemy udzielić innej odpowiedzi w sprawie Finlandii. Szwecja będzie zszokowana, gdy udzielimy innej odpowiedzi w sprawie Finlandii - stwierdził Erdogan. Powtórzył też swoje żądanie, by Szwecja wydała podejrzanych poszukiwanych przez Ankarę. - Jeśli chcecie wstąpić do NATO, zwrócicie nam tych terrorystów - powiedział Erdogan.
ZOBACZ: Turcja. Ankara odwołała spotkanie z przedstawicielami Szwecji i Finlandii. Powodem spalenie Koranu
Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o przystąpienie do Sojuszu w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Turcja i Węgry są jedynymi członkami NATO, którzy nie ratyfikowali obu kandydatur. Oczekuje się, że węgierski parlament zrobi to w lutym.
Spór Szwecja-Turcja
Szwecja zatwierdziła poprawkę do konstytucji, która umożliwia wprowadzenie surowszych przepisów antyterrorystycznych. Tego domagała się Ankara. Główny zarzut Erdogana dotyczy jednak odmowy przez Sztokholm ekstradycji podejrzanych, których Ankara nazywa "wyjętymi spod prawa kurdyjskimi bojownikami" oraz oskarża o nieudaną próbą zamachu stanu w 2016 roku.
Dodatkowo, impas pogłębiły ostatnie wydarzenia. "Ankara zareagowała z wściekłością na decyzję szwedzkiej policji o zezwoleniu na protest, podczas którego skrajnie prawicowy ekstremista spalił kopię Koranu przed ambasadą turecką w Sztokholmie" - podał serwis rfi.fr.
ZOBACZ: Turcja: Erdogan grozi Szwecji ws. NATO: Nie mogą oczekiwać żadnego poparcia
Szwedzcy urzędnicy ostro potępili protesty, ale bronili wolności słowa w swoim kraju. W sobotę szwedzkie MSZ ostrzegło swoich obywateli przed demonstracjami w Turcji. W największych tureckich miastach zorganizowano bowiem antyszwedzkie demonstracje.
Spór między Ankarą a Sztokholmem skłonił fińskich urzędników do zasugerowania, że mogą zostać zmuszeni do ubiegania się o członkostwo w NATO bez swojego sąsiada. Od samego początku oba kraje dążyły do Sojuszu razem.
Czytaj więcej