ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny

Polska
ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny
Polsat News
Podpisano porozumienie w sprawie transformacji terenów pokopalnianych

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie przeobrażania terenów pokopalnianych. Jak przekazano, dzięki tym działaniom odchodzenie od węgla w Wielkopolsce ma przebiegać z korzyścią dla środowiska.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin SA (ZE PAK) ma wkrótce odejść od energii pozyskiwanej z węgla. Zastępują go źródła odnawialne. Na terenie elektrowni w Pątnowie, przy współpracy z koreańska firmą KHNP, powstanie elektrownia jądrowa.

 

W czwartek ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy w obszarze badań środowiskowych i technicznych ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji w energetykę odnawialną i jądrową.

ZE PAK: Trzeba po sobie posprzątać

- Za dwa lata kończymy wytwarzanie energii elektrycznej z węgla brunatnego - powiedział prezes ZE PAK Piotr Woźny. - Zostawiamy po sobie przyrodę, której używaliśmy intensywnie. Trzeba po sobie posprzątać. Są też tereny, które trzeba wykorzystać, żeby dalej produkować energię bezemisyjną. Wody Polskie i Uniwersytet Przyrodniczy to naturalni partnerzy - dodał.

 

ZOBACZ: Koreańczycy przyjechali do Pątnowa. Ma tu powstać elektrownia atomowa

 

Krajobraz dawnych odkrywek we wschodniej Wielkopolsce zmieni się całkowicie. Na terenie wyrobisk powstaną sztuczne jeziora. Będą służyły jako miejsca rekreacji, ale i zbiorniki retencyjne. - Przez lata kopiąc węgiel brunatny zostawiamy po sobie gigantyczne rezerwuary powierzchni, które można wypełnić wodą - powiedział Woźny.

Pojezierze pokopalniane w Wielkopolsce

- Wody Polskie jako jedno z głównych zadań stawiają sobie ochronę przed powodzią i suszą, a obszar Wielkopolski jest szczególny. Wody Polskie są zainteresowane tym przedsięwzięciem w ramach rekultywacji obszarów pokopalnianych, by można było te środowiska włączyć w sieć hydrograficzną tego obszaru - powiedział prezes Wód Polski Krzysztof Woś.

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Polsce. Koszt wytwarzania energii kilkukrotnie niższy niż tej z węgla

 

Dodał, że w pokopalnianych wyrobiskach będzie można gromadzić około miliarda metrów sześciennych wody dyspozycyjnej. - Takie pojezierze pokopalniane to będzie około 3,5 tys. hektarów powierzchni nowych zbiorników wodnych - wyjaśnił Woś.

 

WIDEO: ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wody Polskie podpisały list intencyjny

 

Rozwój w harmonii z przyrodą

Jak przekazał Uniwersytet Przyrodniczy porozumienie ma zapobiegać niekorzystnym zmianom klimatycznym oraz zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio przygotowanej transformacji energetycznej. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest rozwój energetyki jądrowej i wsparcie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - przekazała uczelnia.

 

- Jestem przekonany, ze to przedsięwzięcie przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, która spowoduje że wzrośnie nasza stabilność energetyczna nie tylko w regionie, ale i w całym kraju - powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. - Dzięki współpracy z uczelnią, ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą - dodał.

 

Jak wcześniej informowano, koncern energetyczny ZE PAK zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 na koniec 2024 roku. Powodem ma być brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 roku.

 

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos polskie i południowokoreańskie spółki dyskutowały m.in. o atomie, który ma pojawić się w Polsce.

 

Firmy, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu Szwajcarii, w listopadzie 2022 roku podpisały porozumienie w sprawie powstania elektrowni atomowej w Pątnowie. Jej budowa zajmie około 10 lat.

msm/sgo/luq/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie