Mariusz Błaszczak: Polska otrzyma wiosną pierwsze czołgi Abrams

Polska
Mariusz Błaszczak: Polska otrzyma wiosną pierwsze czołgi Abrams
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Czołg M1A2 Abrams

- Jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy - powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. - To będą pierwsze egzemplarze z partii 250 zamówionych czołgów.

Mariusz Błaszczak, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że Abramsy dla polskiej armii "stanowią dużą siłę". - Zadaniem tych czołgów będzie zamknięcie "bramy brzeskiej". Stworzenie takiej zapory, która będzie nie do przejścia, jeśli agresor zdecydowałby się na zaatakowanie Polski.

 

- W tym roku do Polski trafi 58 sztuk Abramsów - mówił szef resorty obrony. 

 

Szef resortu obrony ocenił również jakość czołgów. Jego zdaniem Abrams jest znacznie lepszy od Leopardów. - Mają mocniejszy silnik, są szybsze, mają większe przyspieszenie - wyjaśniał.

 

ZOBACZ: USA przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams. Biden potwierdza

 

Wskazał, że przede wszystkim zarówno czołgi produkcji amerykańskiej, jak i te niemieckie są zdecydowanie lepsze niż czołgi rosyjskie. Ich przewaga ma polegać na "większym zasięgu widzenia".

Abramsy i Leopardy dla Ukrainy

W środę prezydent USA Joe Biden potwierdził wcześniejsze informacje, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie czołgi typu Abrams. Waszyngton wyśle Kijowowi 31 maszyn. Wartość oferowanego sprzętu jest szacowana na 400 mln dolarów.

Oprócz maszyn, Kijów otrzyma sprzęt konieczny do ich konserwacji. - Będziemy szkolić siły ukraińskie najszybciej jak to możliwe - powiedział Biden.

 

ZOBACZ: Bundeswehra: Systemy Patriot z Niemiec już w Polsce. Kontyngent liczy 350 żołnierzy

 

Wcześniej, również w środę, niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Wydano też pozwolenie na taki sam ruch ze strony Polski oraz innych krajów posiadąjcych te maszyny.  

 

Błaszczak powiedział, że w środę odbył rozmowy z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem oraz sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. - I można powiedzieć wprost, że gdyby nie presja nasza polska wywierana na Niemcach, to pewnie ta decyzja by nie zapadła - mówił wicepremier. Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda na początku stycznia we Lwowie zapowiedział budowę koalicji państw, które przeznaczą swoje Leopardy Ukrainie.

 

W Europie jest 2 tys. Leopardów wykorzystywanych przez różne państwa. 

grz / Reuters / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie