"New York Times": USA mogą przekazać Ukrainie czołgi Abrams, by Niemcy dali Leopardy

Świat
"New York Times": USA mogą przekazać Ukrainie czołgi Abrams, by Niemcy dali Leopardy
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Decyzja USA ma pomóc Niemcom wysłać Ukrainie Leopardy (na zdjęciu) przez zapewnienie "politycznej osłony" - pisze "NYT".

Jeśli Niemcy przekażą Ukrainie swoje czołgi Leopard 2, to zrobią to kolejne państwa. Ukraiński minister obrony informował, że personel do ich obsługi będzie szkolony w Polsce. By Niemcy przestały się wahać, USA mają w środę poinformować o przekazaniu Kijowowi 30 czołgów Abrams. Zapewni to "polityczną osłonę" dla spodziewanej decyzji kanclerza Olafa Scholza o dostarczeniu Leopardów dla Ukrainy.

"Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego (ten kraj) potrzebuje" - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Polityk odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.

 

Amerykański dziennik "The New York Times" podał, że administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę i może to ogłosić oficjalnie już w środę. Chodzi o to, by zachęcić w ten sposób Niemcy do przekazania Leopardów.

 

ZOBACZ: USA. Szef Grupy Wagnera napisał do Białego Domu. "Jakie przestępstwo popełniliśmy?"

 

Dziennik podkreśla, że byłoby to dużym krokiem naprzód w uzbrojeniu Kijowa, aby mógł odzyskać swoje terytorium od Rosji. Powołując się na pragnących zachować anonimowość urzędników gazeta zaznacza, że Biały Dom może ogłosić wysłanie około 30 czołgów Abrams.

 

Wcześniej administracja obawiała się, ze wysłanie tego sprzętu będzie bezcelowe ze względu na konieczność długotrwałego szkolenia personelu i może "faktycznie potrwać lata".

"Polityczny parasol" dla decyzji Niemiec w sprawie Leopardów

Według amerykańskiego dziennika sekretarz obrony Lloyd J. Austin III miał się w końcu przekonać, że wysłanie amerykańskich czołgów jest konieczne, by Niemcy dostarczyli Ukraine swoje czołgi Leopard 2. "New York Times" twierdzi, że nad niechęć Departamentu Obrony przeważyła konieczność zapewnienia Niemcom politycznej osłony, której szukały, aby wysłać własne czołgi.

 

Dziennik przypomina, że niemieckie Leopardy są w służbie armii wielu krajów europejskich, a w całej Europie jest ich około 2000. Ukraina otwarcie prosi o te czołgi.

 

ZOBACZ: Czołgi Leopard dla Ukrainy. Mariusz Błaszczak: Niemcy otrzymali nasz wniosek

 

"The New York Times" przypomniał inicjatywę Polski i wypowiedź ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który mówił, że Rzeczpospolita formalnie zwróciła się do Niemiec o zgodę na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard z własnych zapasów. Kolejne kraje zadeklarowały, ze czołgi przekażą po uzyskaniu zgody Niemiec.

 

Także "The Wall Street Journal" informował we wtorek, że administracja USA jest bliska podjęcia decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i ze może ona zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu.

hlk / Polsatnews.pl / Reuters / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie