Naukowcy: Lampy UV używane do manicure'u uszkadzają DNA. To wiąże się z rakiem

Świat
Naukowcy: Lampy UV używane do manicure'u uszkadzają DNA. To wiąże się z rakiem
Flickr/Marco Verch Professional Photographer/CC BY 2.0
Naukowcy zbadali wpływ lamp UV na ludzkie komórki

Niedawne badanie wykazało, że promieniowanie UV z lamp używanych do pielęgnacji paznokci może uszkadzać DNA i powodować mutacje w ludzkich komórkach. To z kolei ma wiązać się z ryzykiem zachorowania na raka - przekonują naukowcy.

Od ponad dekady naukowcy podejrzewają, że lampy, które wykorzystują promieniowanie ultrafioletowe do utwardzania lakieru żelowego do paznokci (popularna "hybryda"), mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem raka skóry, jeśli są używane rutynowo - poinformował NBC News.

 

Lampy narażają ludzi na promieniowanie UVA, o którym wiadomo, że powoduje raka skóry, jak w przypadku ekspozycji na słońce czy korzystania z solarium - wyjaśniają naukowcy.

Promieniowanie UV może uszkadzać DNA

Niedawne badanie dostarczyło nowych dowodów - podał NBC. Okazało się, że promieniowanie UV z lamp do paznokci może uszkadzać DNA i powodować trwałe mutacje w ludzkich komórkach, a to z kolei wiąże się z ryzykiem nowotworu.

 

- Takie uszkodzenie komórek to tylko jeden krok na drodze do raka - powiedziała dr Julia Curtis, adiunkt na wydziale dermatologii Uniwersytetu w Utah, która - jak poinformował NBC - nie była zaangażowana w nowe badania.

 

ZOBACZ: Lśniąca kreacja raperki. Nałożyli na nią 30 tys. kryształów

 

Jak zauważa stacja, badanie nie zostało przeprowadzone na ludziach. Naukowcy wystawili na działanie promieni UV w lampach do manicure'u komórki pochodzące od ludzi oraz myszy. Zaobserwowali, że po 20 minutach obumarło od 20 proc. do 30 proc. komórek. Po trzech kolejnych 20-minutowych sesjach obumarło ich od 65 proc. do 70 proc.

 

Wcześniejsze analizy powiązały tylko kilka przypadków raka skóry z manicure'm żelowym. W 2020 roku badanie wykazało, że dwie kobiety z USA, u których rozwinął się czerniak na grzbietach dłoni, przez lata wykonywały manicure żelowy. Naukowcy ustalili jednak, że ten rodzaj manicure'u - polegający na nałożeniu lakieru żelowego, który następnie musi zostać utrwalony pod lampami UV - ma niewielki lub żaden związek z rakiem.

"Zaleciłabym wziąć pod uwagę ryzyko"

- W tym momencie zaleciłabym, aby wziąć pod uwagę ryzyko - powiedziała jedna z autorek nowego badania, Maria Zhivagui, doktor habilitowana na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. - Występują uszkodzenia na poziomie DNA. Nie wiemy, czy jest to rakotwórcze - dodała.

 

- Nie znajdziesz dermatologa, który nie powiedziałby, że promieniowanie UVA postarza i zwiększa ryzyko raka skóry - stwierdziła z kolei dr Loretta Davis, szefowa wydziału dermatologii na Uniwersytecie Augusta w stanie Georgia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Trafił do szpitala z infekcją ucha. Lekarze postawili śmiertelną diagnozę

 

Szkodliwe działanie promieni UV kumuluje się w naszym ciele, a badanie wykonane przez dr Davis mają sugerować, że im częściej ludzie poddają się zabiegowi manicure z użyciem lamp UV, tym większe może być ryzyko uszkodzeń. - Używanie lampy UV co drugi tydzień to prawdopodobnie za dużo - powiedziała dr Davis.

 

Badania nie wykazały, czy istnieje bezpieczny poziom ekspozycji na promieniowanie UVA w kontekście manicure'u ani ile dokładnie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Na ostateczne wnioski na temat szkodliwości lamp UV będziemy musieli poczekać. Proces ten może zająć jeszcze 10 lat, biorąc pod uwagę powolne tempo badań - zauważają naukowcy.

msm/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie