Czołgi Leopard dla Ukrainy. Mariusz Błaszczak: Niemcy otrzymali nasz wniosek
"Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę" - przekazał we wtorek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Wcześniej szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius przekazał, że pomimo braku nowych decyzji ws. przekazania Ukrainie Leopardów, zachęca kraje NATO do rozpoczęcia szkoleń ukraińskich służb z obsługi tych maszyn.
- Mam nadzieję na szybką odpowiedź Niemców; obecnie zwlekają i kluczą. Niemcy powinny dołączyć do wspólnej koalicji. Już szkolimy już ukraińskich żołnierzy w Polsce - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zapytany o kwestię Leopardów.
Rząd RFN chce pilnie rozpatrzyć wniosek polskiego rządu o przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. Poinformował o tym we wtorek rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.
Rzecznik potwierdził, że polski wniosek wpłynął. Takie wnioski są "rozpatrywane z niezbędną pilnością, zgodnie z ustalonymi procedurami i wytycznymi dotyczącymi eksportu broni" – powiedział.
Pistorius: Nie została podjęta żadna nowa decyzja
Wcześniej podczas wspólnego wystąpienia z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem Boris Pistorius poruszył kwestię ewentualnego przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
- W tym momencie nie została podjęta żadna nowa decyzja. (...) Potwierdzamy to, o czym już powiedzieliśmy: zachęcamy partnerów, którzy takie czołgi posiadają, by zaczęły szkolić służby ukraińskie z obsługi tych czołgów - dodał.
- Staramy się przyglądać, jak wygląda sytuacja z naszymi czołgami Leopard. (...) Musimy zobaczyć jaki potencjał ma nasz przemysł, jakie mamy zapasy magazynowe i jaka jest kompatybilność naszych czołgów - chodzi o naprawy i wsparcie. Często się o tym zapomina - dodał.
Minister obrony Niemiec podkreślił, że nie ma podziału w Sojuszu Północnoatlantyckim. - Część z naszych partnerów chce przyspieszyć proces pomocy, ale NATO jest zjednoczone i będziemy współpracować - stwierdził.
Szef NATO: Wkrótce będziemy mieli rozwiązanie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że Sojusz znajdzie wkrótce rozwiązanie w sprawie dostawy czołgów na Ukrainę.
- W tym kluczowym momencie wojny musimy dostarczyć Ukrainie cięższe i bardziej zaawansowane systemy; musimy to zrobić szybciej - powiedział Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.
Dlatego z zadowoleniem przyjmuję naszą dzisiejszą dyskusję. Omówiliśmy kwestię czołgów bojowych. Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie - dodał Stoltenberg.
Mariusz Błaszczak: Apeluję do strony niemieckiej
Po konferencji prasowej Pistoriusa głos zabrał szef MON Mariusz Błaszczak. "Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę" - napisał na Twitterze.
"Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy" - dodał.
Mateusz Morawiecki o Leopardach: Będziemy budować mniejszą koalicję
W miniony piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina.
Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopard 2 na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. - Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez Niemiec - powiedział.
W niedzielę szefowa niemieckiej dyplomacji powiedziała, że na razie pytanie ze strony Polski w sprawie Leopardów nie zostało zadane, ale gdyby padło, Niemcy nie stanęłyby na przeszkodzie. W poniedziałek premier zapowiedział, że wystąpi do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie Leopardów i dodał, że nawet gdybyśmy jej ostatecznie nie dostali, to i tak w ramach małej koalicji przekażemy nasze czołgi razem z innymi na Ukrainę.
Czytaj więcej