Gęste mgły, gołoledź, topniejący śnieg. Grzegorz Walijewski o pogodzie na najbliższy czas
Co nasz czeka w pogodzie w najbliższym czasie? Gdzie zima zostanie z nami na dłużej? Na te pytania odpowiedział na antenie Polsat News Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.
W miniony weekend wiele osób zaskoczył atak zimy. Trudna sytuacja była m.in. na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wielu odbiorców nie miało prądu.
- Śnieg jest jeszcze w centralnej i w południowej części kraju. Wartości są dosyć niskie, maksymalnie do czterech centymetrów śniegu. Im bardziej na południe, tym pokrywa jest grubsza - mówił na antenie Polsat News Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.
ZOBACZ: Śnieżyce w Polsce. Wypadki, brak prądu i utrudnienia na drogach po ataku zimy
Na Kasprowym Wierchu utrzymuje się pokrywa śnieżna grubości 138 cm. W Karkonoszach grubość śniegu dochodzi do 75 cm, popadało także w Bieszczadach.
WIDEO: Grzegorz Walijewski w Polsat News
- W centralnej Polsce niestety śnieg będzie się powoli topił, ponieważ dociera do nas cieplejsze powietrze, które spowoduje, że temperatury w dzień będą dodatnie. W nocy delikatnie na minusie, ale jednak będzie przeważała ta wartość dodatnia - dodał rzecznik.
Mapa zagrożeń meteorologicznych
W poniedziałek na pogodę szczególnie uważać muszą mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. - Przez cały dzień będą tam występować opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź - przekazał Walijewski.
W nocy marznący deszcz pojawi się także m.in. na południu kraju. Szczególnie narażeni będą mieszkańcy woj. dolnośląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Oprócz tego, że w nocy na drogach będzie tam ślisko, mogą wystąpić także gęste mgły, które ograniczą widoczność do 100 m.
Topniejący śnieg i opady deszczu sprawiają, że w rzekach jest coraz więcej wody. - Jako hydrolog cieszę się, bo tego brakowało. Ale miejscami jest to niebezpieczne. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia nawet trzeciego stopnia dla Krzny - w Malowej Górze stan alarmowy przekroczony jest o 18 cm - powiedział Walijewski.
W innych rzekach na wschodzie Polski przekroczone są stany ostrzegawcze.
- Sytuacja nie jest bardzo groźna, ale raczej nie zbliżajmy się do rzeki. Może mieć szybszy nurt, mogą być pewne rozlewiska. Sytuacja jednak też się stabilizuje, nie widzimy pogorszenia - dodał Walijewski.
WIDEO: Zobacz prognozę pogody w Polsat News
Czytaj więcej