USA. Nietypowe zjawisko na niebie na Hawajach. Spirala jak z obrazu van Gogha. Eksperci wyjaśniają
Japoński teleskop uchwycił nad Hawajami nietypowe zjawisko - tajemniczą niebieską spiralę. Dzięki niej nocne niebo wyglądało nieco jak z obrazów van Gogha, ale wyjaśnienie zjawiska jest jak najbardziej naukowe, a nie artystyczne. "Wydaje się ono być związane z wystrzeleniem przez firmę SpaceX nowego satelity" - wyjaśnia Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii.
W środę rano japoński Teleskop Subaru dostrzegł na niebie hipnotyzujący spiralny kształt w kolorze niebieskim. Tajemnicze zjawisko pojawiło się nad Hawajami (USA) i sprawiło, że sklepienie przypominało to uchwycone przez Vincenta van Gogha na obrazie "Gwiaździste niebo" z 1889 roku.
"Spirala wydaje się być związana z wystrzeleniem nowego satelity przez firmę SpaceX" – przekazała na Twitterze przedstawiciele Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii.
Wcześniej tego dnia SpaceX należące do Elona Muska wysłało w kosmos satelitę Global Positioning Satellite (GPS) dla Sił Kosmicznych USA.
Kosmiczne kształty po wystrzeleniu rakiet
Naukowiec i tropiciel satelitów Scott Tilley, zauważył, że pozycja spirali była bardzo podobna do miejsca, w którym rakieta Falcon 9 miała się znaleźć w kilka minut po wystrzeleniu.
ZOBACZ: W kosmos leci polski satelita STAR VIBE. Zobacz to na żywo
To nie pierwszy raz, gdy podobny świecący, okrągły obiekt został zauważony po starcie SpaceX. Spirale pojawiały się w miejscach nawet bardzo odległych od startu rakiety, takich jak np. Nowa Zelandia. Obserwatorzy kosmosu powiedzieli, że kształt ten powstaje, gdy rakieta Falcon 9 uwalnia niepotrzebne paliwo podczas długiego opadania do oceanu.
"Górna część prawdopodobnie obracała się wokół swojej najdłuższej osi, aby ustabilizować orientację lotu, stąd spiralny kształt. Podobne spirale zaobserwowano po poprzednich startach Falcona 9" – podał portal Spaceweather.com w czerwcu 2022 roku.
WIDEO: Tajemnicza spirala na niebie nad Hawajami
Misje w kosmos SpaceX
SpaceX wysłało pięć misji w kosmos w ciągu pierwszych 19 dni 2023 roku. Jeśli utrzymają to tempo, firma wyśle 96 rakiet do końca roku. Przeszkodą mogą być problemy techniczne oraz warunki pogodowe.
ZOBACZ: Katastrofa podczas pierwszej próby brytyjskiego lotu w kosmos. Rakieta spłonęła w atmosferze
W 2022 roku SpaceX miał rekordowe 61 startów. Tym samym niemal podwoiła swój poprzedni rekord z 2021 roku, wynoszący 31 startów.
Czytaj więcej