Śnieżyce w Polsce. Wypadki, brak prądu i utrudnienia na drogach po ataku zimy

Polska
Śnieżyce w Polsce. Wypadki, brak prądu i utrudnienia na drogach po ataku zimy
PSP Lubartów
Wypadek autobusu w Wadzinie

Dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w wypadkach, do których doszło na skutek intensywnych opadów śniegu w całym kraju. Co najmniej 200 tys. odbiorców nie ma prądu. GDDKiA informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale lokalnie mogą pojawić się utrudnienia z powodu wypadków i stłuczek.

Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w związku z opadami śniegu strażacy interweniowali ponad 2600 razy. Najwięcej w województwach małopolskim, podkarpackim i lubelskim.

 

 

 

W woj. lubuskim około godz. 1 w nocy na drodze S3 kamper zderzył się z pojazdem amerykańskiego wojska. - Kamper prawdopodobnie najechał na tył samochodu sił zbrojnych USA z przyczepą - przekazał mł bryg. Darisz Szymura z lubuskiej straży pożarnej.

 

Zginęły dwie osoby. Ofiary to 44-letni kierowca oraz 10-letnia pasażerka kampera.

Z kolei w woj. lubelskim w miejscowości Wadzin (powiat lubartowski) nocy doszło do wypadku autokaru, którym podróżowało 37 osób. 10 z nich zostało poszkodowanych, a siedem trafiło do szpitala. W miejscu zdarzenia przez kilka godziny były utrudnienia.

 

 

- Działania ratownicze dobiegły końca. Mogą występować utrudnienia ze względu wyciągania autobusu przez pomoc drogową - mówił rano na antenie Polsat News st. kpt. Michał Mazur z PSP w Lubartowie.

 

W akcji wzięło udział 15 jednostek straży pożarnej.

 

Zima sparaliżowała Podkarpacie. Powalone drzewa i przerwy w dostawach prądu

Dyżurny podkarpackiej straży pożarnej kapitan Marcin Kusztyb przekazał, że w ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali ponad 600 razy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu w regionie.

 

 

Działania straży "polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły pod naporem śniegu na jezdnie, chodniki oraz linie energetyczne".

 

 

Na antenie Polsat News Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja przekazał, że rano w kulminacyjnym momencie w konsekwencji intensywnych i obfitych opadów śniegu na Podkarpaciu ok. 115 tys. odbiorców pozbawionych było bez dostaw energii elektrycznej.

 

Trwa usuwanie awarii. - Najwięcej uszkodzeń zanotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, sanockim i leskim - wyliczył Boczar.

 

Problem z dostawami prądu mają też mieszkańcy woj. małopolskiego. Tam co najmniej 108 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii.

Ślisko i śnieżnie na drogach. Tir uderzył w dom

Służby mają pełne ręce roboty także w Warmińsko-Mazurskiem. Na trasie nr 59, między Mrągowem a Rozogami, tir wbił się w budynek mieszkalny.

 

Kierowcę na miejscu opatrzyli medycy, mieszkańcy domu nie zostali ranni. W regionie miejscami intensywnie pada śnieg i pogarszają się warunki drogowe.

 

 

Na autostradzie A1 w kierunku Gliwic i Knurowa przewrócił się tir. Droga została zablokowana. Na miejsce przyjechało kilka zastępów straży pożarnej. Kierowcy ciężarówki nic się nie stało.

 

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

W górnych partiach Bieszczadów w sobotę rano obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Leży od 14 cm do pół metra śniegu.

 

ZOBACZ: Pogoda na sobotę. Śnieg, silny wiatr i brak słońca. Alerty pogodowe dla większości Polski

 

Jak przekazał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Zdzisław Dębicki, "zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach". - Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - wymienił.

 

Na Podhalu również cały czas przybywa śniegu. W Zakopanem w sobotę rano leżało 60 cm białego puchu; problemy z poruszaniem się mają kierowcy i piesi. Władze miasta planują wywóz nagromadzonego śniegu.

Utrudnienia na drogach

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w tych rejonach kraju, gdzie warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność. Błoto pośniegowe i lokalna śliskość występują w południowo-wschodniej części warmińsko-mazurskiego i zachodniej części woj. podlaskiego. 

 

Szoferzy powinni uważać również, jadąc przez woj. łódzkie, mazowieckie, wschodnią część woj. świętokrzyskiego, woj. lubelskie na dk 63 między Radzyniem Podlaskim a Sławatyczami, dk 19 między Międzyrzecem Podlaskim a Łukowiskiem i dk 2 między Terespolem a Krzewicą.

 

 

Natomiast na południu kraju drogi są śliskie zwłaszcza we wschodniej części woj. dolnośląskiego oraz na dk 94 na odcinku Krzywa - Jędrzychowice, dk 30 na odcinku Zgorzelec – Bolków, dk 3 na odcinku Jelenia Góra – Jakuszyce i autostradzie A4 na odcinku Krzyżowa – Jędrzychowice, w woj. śląskim, opolskim, w południowej części woj. małopolskiego, w centralnej oraz północnej części woj. podkarpackiego.

pgo/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie