Spotkanie w Ramstein. Jaki sprzęt kraje Zachodu chcą dostarczyć Ukrainie?
W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech od rana odbywa się spotkanie reprezentantów 50 krajów. Rozmowy dotyczą wsparcia militarnego dla Ukrainy. Jaki sprzęt zadeklarowały się wysłać w 2023 roku poszczególne państwa?
Kraje Zachodu zadeklarowały, że wsparcie militarne dla Ukrainy w 2023 roku nie ustanie. Państwa wciąż chcą wspierać walczący z Rosją naród. Przywódcy niektórych krajów, jeszcze przed spotkaniem w bazie w Ramstein, zaprezentowali plan pomocy dla Ukrainy oraz przedstawili, jaki sprzęt wojskowy chcą wysłać ukraińskim żołnierzom.
ZOBACZ: Stoltenberg: To bardzo ważne wsparcie, ale musimy skupić się też na starszych systemach
Stany Zjednoczone zadeklarowały wysłanie:
- 90 transporterów kołowych Stryker,
- 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley,
- 53 pojazdów opancerzonych MRAP,
- 350 samochodów terenowych Humvee (HMMWV),
- amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS,
- mobilnych systemów obrony powietrznej Avenger, złożonych z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee,
- 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru,
- rakiety przeciwradarowe HARM.
Jak zauważają media, na liście nie ma pocisków GLSDB, ani pocisków ziemia-ziemia ATACMS, o które Ukraina wielokrotnie prosiła. USA zdecydowały również, że nie przekażą Kijowowi czołgów Abrams.
Polska chce przekazać Ukrainie:
- działa przeciwlotnicze S-60 wraz z 70 tys. pocisków,
- armatohaubice Krab, kaliber 155 mm,
- różne typy amunicji.
Polska zadeklarowała również wysłanie czołgów Leopard 2, dokładnie 14 maszyn wraz z tysiącem pocisków. Ta kwestia wzbudza największe spory wśród zachodnich krajów. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził w Ramstein, że "nie ma jednolitego podejścia" w tej sprawie.
Minister obrony Wielkiej Brytanii: Najbardziej znaczący pakiet pomocy
Wielka Brytania jako pierwsza zdecydowała o przekazaniu walczącemu krajowi 14 czołgów Challenger 2 wraz z pojazdami wsparcia technicznego. Poza tym Londyn przekaże:
- 30 samobieżnych haubic kalibru 155 mm AS90,
- setki innych pojazdów pancernych, w tym transportery opancerzone Bulldog,
- pakiet wsparcia, w tym do rozbrajania pól minowych i mostów,
- dziesiątki dodatkowych bezzałogowych systemów powietrznych do wsparcia artylerii,
- 100 tys. pocisków artyleryjskich,
- setki sztuk bardziej zaawansowanej amunicji, w tym rakiety GMLRS i 600 naprowadzanych laserowo pocisków powietrze-ziemia Brimstone,
- wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków kierowanych,
- systemy pocisków Starstreak
- części zamienne do remontu do 100 ukraińskich czołgów i bojowych wozów piechoty.
ZOBACZ: Spotkanie w amerykańskiej bazie w Ramstein. Lloyd Austin: Kreml na nas patrzy
Niemcy zdecydowały się przekazać systemy Patriot oraz wozy piechoty. W kwestii Leopardów Boris Pistorius, szef ministerstwa obrony Niemiec pokreślił, że wszystkie "za" i przeciw "należy starannie rozważać". - Jest wielu sojuszników, którzy są przeciwni tej dostawie - mówił w Ramstein.
Francja dostarczy Ukrainie bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10 RC. Według mediów, Paryż ma rozważać przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc.
Finlandia o przekazaniu Ukrainie Leopardów
Z kolei Finlandia to jeden z nielicznych krajów, który zareagował pozytywnie na propozycję przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Jednak jak mówił prezydent tego kraju Sauli Niinisto, Finlandia powinna być zaangażowana, ale jej wkład nie może być "bardzo duży".
Czechy będą nadal - we współpracy z sojusznikami - przekazywać materiały bojowe Ukrainie - przekazały władze tego kraju.
ZOBACZ: Niestandardowe działanie Polski ws. czołgów Leopard. Paweł Soloch tłumaczy
Słowacja dostarczy kolejne partie ciężkiego sprzętu, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty, systemy przeciwlotnicze. W kraju chcą również zwiększyć produkcję haubic, amunicji i sprzętu saperskiego.
Kraje bałtyckie dostarczą amunicję i śmigłowce
Litwa dostarczy kilkadziesiąt dział przeciwlotniczych L-70 wraz z potrzebną od nich amunicją praz dwa śmigłowce Mi-8. Kraj przeznaczy też 40 mln euro na drony, systemy do walki z dronami, urządzenia optyczne i termowizyjne.
Łotwa przekaże Ukrainie dziesiątki systemów przeciwlotniczych Stinger, dwa śmigłowce M-17, kolejne karabiny maszynowe wraz z amunicją, drony. Kraj planuje także przeszkolić w 2023 roku 2 tys. ukraińskich żołnierzy.
ZOBACZ: Rosja. W pobliżu rezydencji Władimira Putina zainstalowano system obrony przeciwlotniczej
Estonia dostarczy dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe oraz ponad 100 granatników i amunicję.
Dania zadeklarowała przekazanie 19 produkowanych we Francji samobieżnych armatohaubic Caesar.
Kanada z kolei dostarczy ukraińskim Siłom Zbrojnym systemy obrony przeciwlotniczej.