Jacek Sasin o budowie elektrowni jądrowych: Idziemy właściwą drogą

Polska
Jacek Sasin o budowie elektrowni jądrowych: Idziemy właściwą drogą
Polsat News
Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń"

- Polacy w zderzeniu z kryzysem energetycznym, który oznacza wzrost cen energii, oczekują, żeby była ona tańsza, pewna i bezpieczna. Energia jądrowa spełnia wszystkie te warunki – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wydaniu specjalnym programu "Gość Wydarzeń" z Davos.

Piotr Witwicki zapytał Jacka Sasina o słowa Dmitrija Miedwiediewa, który powiedział, że spotkanie w ramach Światowego Forum Energetycznego w Davos jest "hańbą".

 

- Hańbą jest to, co Rosja wyprawia w Ukrainie i to, co realizuje Dmitrij Miedwiediew. On jest, obok Władimira Putina, główną twarzą agresji i zbrodni, które są popełniane w Ukrainie – powiedział wicepremier Sasin. - Dla nas wszystkim wyzwaniem jest, żeby pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę, tak, aby reżim Putina raz na zawsze zrozumiał, że droga agresji jest zamknięta – dodał.

 

Wicepremier Sasin stwierdził, że "jednym z tematów przewodnich w Davos jest bezpieczeństwo energetyczne". Drugą ważną kwestią jest wojna w Ukrainie, wsparcie kraju oraz jego odbudowa po rosyjskiej agresji.

 

ZOBACZ: Zielona transformacja coraz bliżej. ZE PAK się zmienia

 

- W związku z rosyjską agresją na Ukrainę bezpieczeństwo energetyczne nabrało nowego wymiaru – powiedział. Zdaniem Sasina "udało się przyspieszyć wiele procesów" oraz "doprowadzić do praktycznego myślenia o transformacji energetycznej i bezpieczeństwie".


- Kiedy przed wojną w Ukrainie miałem okazję rozmawiać z politykami europejskimi, miałem wrażenie, że rozmawiam z marzycielami, z ludźmi, którzy chcieliby, żeby energia brała się nie wiadomo skąd. Ci ludzie chcieli, aby słońce i wiatr rozwiązały problem dostępności odpowiedniej ilości energii. Niestety idealizm zderzył się z rzeczywistością. Dzisiaj już wiemy, że musimy szukać innych rozwiązań, a takim w przekonaniu moim i polskiego rządu, jest energetyka jądrowa – podkreślił.


- Znaczącym faktem jest to, że jedynym panelem dyskusyjnym osobiście otwieranym przez prezydenta Andrzeja Dudę był panel o energetyce jądrowej, a właściwie o najnowszym, polsko-koreńskim projekcie jądrowym - dodał.

Sasin: Możemy mieć pewność, że ta elektrownia powstanie w Pątnowie

Jacek Sasin opowiedział, że przez ostatnie dwa i pół miesiąca "udało się zrobić bardzo wiele" jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie). Za budowę odpowiedzialne będzie PGE, ZE PAK oraz koreański koncern KHNP.

 

- Wykonany został raport możliwości, który skupia się na lokalizacji. Musimy wiedzieć, czy jest ona właściwa. Dziś możemy powiedzieć, z pewną tolerancją, że Pątnów jest miejscem, gdzie ta elektrownia może powstać. To dobra lokalizacja. Kilka kwestii wymaga oczywiście uszczegółowienia – mówił minister aktywów państwowych.

 

WIDEO: Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń"


- Możemy mieć pewność, co do tego, że ta elektrownia będzie w Pątnowie – podkreślił. - W Davos były okazje do wielu rozmów na ten temat. Było bardzo dobre spotkanie z kierownictwem koreańskiego koncernu KHNP, który prowadzi tą inwestycję, dysponuje odpowiednią technologią – powiedział. Minister przyznał, że oprócz panelu "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" wziął we wtorek udział w "owocnym spotkaniu" z koreańskim ministrem, odpowiedzialnym za tę inwestycję. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski w Davos: Nie wolno nam się wahać. Rosja roznosi wojnę na cały świat

 

- Rozmawialiśmy o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego w ten projekt. My mamy pewne oczekiwania. Pierwsze jest takie, że większościowy pakiet udziałów będzie należał do polskich podmiotów, do PGE i ZE PAK-u. Jednocześnie chcielibyśmy, żeby udział koreański był wysoki. Określamy go na 49 procent – tłumaczył Sasin. Dodał, że ta kwestia będzie jeszcze uzgadniania.

 

Wicepremier przyznał, że w trakcie rozmów polsko-koreańskich określono termin podpisania międzyrządowych umów. Odbędzie się to w marcu 2023 roku. - Umowa jest intensywnie negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreańskie Ministerstwo Przemysłu, Infrastruktury i Energii. Ta umowa ma kształtować kwestie współpracy w ramach energetyki jądrowej i budować mechanizmy pilotowania tej inwestycji. Chodzi o to, żeby mieć mechanizmy do rozwiązywania problemów, które mogą się pojawić - tłumaczył.

Sasin: Polacy oczekują tańszej, pewnej i bezpiecznej energii

Prowadzący zapytał wicepremiera Jacka Sasina o społeczne poparcie dla budowy elektrowni jądrowej, które według sondaży, z roku na rok rośnie.

 

- Polacy w zderzeniu z kryzysem energetycznym, który oznacza wzrost cen energii oczekują, żeby ta energia była tańsza, pewna i bezpieczna. Energia jądrowa spełnia wszystkie te warunki – mówił.

 

Gość Piotra Witwickiego podkreślił, że "rząd nie ucieka od alternatywnych źródeł energii", ale "potrzebny jest stabilizator". - Niemcy żyły w iluzji bezpieczeństwa opartej na rosyjskim gazie i na pomysłach, które dopiero mają się zmaterializować np. na energii wodorowej. My musimy twardo stąpać do ziemi. Energia jądrowa musi być w naszych planach podstawowym elementem miksu energetycznego. Chodzi zarówno o duże elektrownie, jak i SMR-y (małe reaktory modułowe – red.) - stwierdził.

 

ZOBACZ: Davos. Zełenska: Agresja Rosji nigdy nie miała się zatrzymać na Ukrainie

 

- Mówimy o perspektywie 10-12 lat, jeśli chodzi o budowę dużych elektrowni atomowych – zapowiedział Jacek Sasin . Przyznał również, że prace nad tzw. małymi reaktorami są zaawansowane i mogą potrwać jeszcze 6-8 lat. - Dzisiaj możemy albo nie robić nic i czekać, aż pojawia się cudowne rozwiązania, albo brać to, co jest dostępne i pewne – dodał.

 

Zdaniem Sasina "opieranie energetyki tylko na tradycyjnych źródłach – węglu, ropie, gazie – to droga donikąd". - Jesteśmy przekonani, że idziemy właściwą drogą. W najbliższych latach zbudujemy trzy elektrownie jądrowe – dwie w projekcie rządowym i jedną w projekcie biznesowym, pod rządowym parasolem. To są konkrety – powiedział. Podkreślił, że perspektywa 10-12 lat "to niewiele w kontekście gospodarczo-energetycznym".

 

- My w tym czasie zapewnimy tańszą niż obecnie, bezpieczną i czystą energię – podsumował.

 

Poprzednie programy "Gość Wydarzeń" do obejrzenia na polsatnews.pl

 

dsk/map / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie