Zbigniew Ziobro: Nigdy nie będziemy uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando Brukseli
- Solidarna Polska nigdy nie będzie uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando brukselskich urzędników - zapowiedział Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Konferencja z udziałem Zbigniewa Ziobry i Sebastiana Kalety została zwołana po tym, jak Solidarna Polska zagłosowała za odrzuceniem ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak podkreślają politycy Prawa i Sprawiedliwości, ustawa ta umożliwić ma wypłacenie Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.
ZOBACZ: Żukowska: Opozycja spotyka się przed głosowaniem ws. ustawy o SN. Będzie Tusk
- Komisja Europejska działa metodami zorganizowanej grupy przestępczej, bezprawnym szantażem wymuszając zmiany w polskim porządku prawnym, sprzeczne z polską suwerennością, uderzające w polską konstytucję, prowadzące do nieuchronnego chaosu w polskich sądach, dlatego Solidarna Polska nigdy nie będzie uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando brukselskich urzędników - oświadczył minister sprawiedliwości.
Ziobro o Tusku: Polityczny niemiecki kolaborant
Prezes Solidarnej Polski podczas konferencji był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, jak skomentuje zapowiedź opozycji o tym, że nie będzie blokować projektu nowelizacji ustawy o SN.
- Od dawna mówiłem, że w polskiej polityce Donald Tusk pełni rolę niemieckiego kolaboranta, politycznego niemieckiego kolaboranta, a Komisja Europejska kierowana jest przez Niemców. To Niemcy prowadzą tak naprawdę napaść na państwo polskie, destruując polski system sądownictwa - stwierdził Zbigniew Ziobro.
Głosowanie w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym
Dzisiaj w Sejmie odbyło się procedowanie projektu nowelizacji ustawy o SN, której uchwalenie ma odblokować środki z KPO. Projekt zakłada między innymi, że sprawami dyscyplinarnymi sędziów ma się zajmować Naczelny Sąd Administracyjny. Takie rozwiązanie nie podoba się politykom Solidarnej Polski. - W naszej ocenie w sposób jednoznaczny (przepisy łamią konstytucję - red.), np. naruszają prerogatywy prezydenckie - mówił Michał Wójcik.
ZOBACZ: Szynkowski vel Sęk ws. ustawy o SN: Poprawki zwiększają ryzyko ponownej dyskusji z KE
Przeciwko odrzuceniu ustawy zagłosowali posłowie PiS, KO, PSL, Lewicy, Polski 2050, Porozumienia, Kukiz 15, PPS oraz Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy. Za odrzuceniem opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski, Konfederacji, Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów PiS: Sławomir Zawiślak i Teresa Hałas.
Projekt skierowano do prac w komisjach.
Czytaj więcej