Reparacje wojenne od Niemiec. Polska zwraca się o pomoc do Stanów Zjednoczonych
- Liczymy na wsparcie naszych partnerów w problematyce dochodzenia przez Polskę odszkodowań od Niemiec za skutki II wojny światowej - mówił podczas konferencji prasowej Arkadiusz Mularczyk sekretarz stanu ds. polityki europejskiej. Podkreślił, że strona niemiecka "jest świadoma nierozliczenia się z państwem polskim".
- Zwracamy się dziś do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Uważamy, że USA są krajem, który stanowi o globalnym porządku, jest kluczowym krajem jeśli chodzi o kwestie przestrzegania ładu międzynarodowego, praw człowieka, praworządności, sprawiedliwości międzynarodowej - mówił Arkadiusz Mularczyk.
Przekazał, że Polska zwraca się do przewodniczącego komisji helsińskiej, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Kongresu, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Senatu oraz do współprzewodniczącej polsko-amerykańskiej grupy przyjaźni.
ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Arkadiusz Mularczyk: Kierujemy wniosek do ONZ w prośbą o interwencję
- Liczymy na wsparcie naszych partnerów w problematyce dochodzenia przez Polskę odszkodowań za skutki II wojny światowej - stwierdził.
WIDEO: Konferencja prasowa Arkadiusza Mularczyka
Mularczyk podkreślał, że "Niemcy do dnia dzisiejszego nie zrekompensowały Polsce reparacji wojennych". - Widzimy absolutną asymetrię w traktowaniu Polski jak i obywateli naszego kraju - powiedział. - Po stronie niemieckiej jest pełna świadomość nierozliczenia się z państwem Polskim - dodał.
Mularczyk: Będziemy konsekwentnie dochodzić sprawiedliwości
Wiceminister przypomniał, że w wystosowanej nocie dyplomatycznej jest dziewięć punktów. - W nich domagamy się, aby państwo niemieckie w sposób systemowy wyrównało straty i szkody, jakie zostały wyrządzone w czasie II wojny światowej, żeby doszło do wypłaty odszkodowań oraz do zwrotu zrabowanych dóbr kultury, dzieł sztuki oraz zasobów zabranych z polskich banków - tłumaczył.
ZOBACZ: Niemcy: Rekordowa liczba żołnierzy rezygnuje ze służby. Korzystają z klauzuli sumienia
- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Niemcy podjęły dialog z państwem Polskim. Skoro go nie podejmują, to będziemy konsekwentnie dochodzić sprawiedliwości na forum międzynarodowym - powiedział.
Strona polska liczy na interwencję USA w celu "zbadania problematyki" i "zaproponowania formuły dialogu do rozwiązania tej sprawy".
Czytaj więcej