Patodeweloperka. Rządowy projekt zmian w przepisach. Minister Buda o absurdach na osiedlach w Polsce

Polska
Patodeweloperka. Rządowy projekt zmian w przepisach. Minister Buda o absurdach na osiedlach w Polsce
PAP/Albert Zawada
Pomysły na eliminację absurdów z osiedli przedstawił minister Waldemar Buda

- Absurdy w polskim budownictwie nie są spotykane ani w skali europejskiej, ani światowej - ocenił minister Waldemar Buda, zapowiadając zmiany w prawie. Jeśli projekt zdobędzie uznanie parlamentu i prezydenta, zniknąć mają "betonoza" i małe pomieszczenia "przerobione" na mieszkania. Resort zauważył również, że bloki budowane są zbyt blisko innych, więc mieszkańcy nie mają prywatności.

O zmianie przepisów ws. warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki wielorodzinne, powiadomił resort rozwoju i technologii. Odświeżenie przepisów Prawa budowlanego ma pozwolić na walkę z tzw. patodeweloperką.

Co to za zjawisko? Ciasne klitki zamiast nawet małych mieszkań, w skrajnych przypadkach bez wydzielonej toalety. To również osiedla, gdzie blok wybudowano przy bloku, nie pamiętając o terenach zielonych, dostępie do światła czy odpowiedniej komunikacji w okolicy.

"Osiedla okna w okno, 'betonoza' i zacienione mieszkania"

O problemach wokół mieszkalnictwa wypowiadali się nieraz politycy z różnych stron barykady. W czwartek głos w sprawie zabrał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 

ZOBACZ: Czego boją się Polacy? Michał Pajdak: Inflacja, choroby najbliższych, wzrost cen żywności

 

- Absurdy jakie pojawiają się w polskim budownictwie nie są spotykane ani w skali europejskiej, ani światowej. Widzimy osiedla, okno w okno, balkon w balkon, "betonozę", czyli place całkowicie wybrukowane, nie zawierające żadnego elementu tkanki biologicznie czynnej - wyliczał. 

 

Jak kontynuował, zdarzają się również zacienione mieszkania, a także niczym nierozdzielone balkony, "które nie zapewniają żadnej prywatności".

 

Projekt zmian w prawie: Budynek dalej od drugiego, minimalny metraż 25 m kw.

Buda zapowiedział "wprowadzenie szeregu rozwiązań" mających wyeliminować patologię z osiedli. Podkreślił, że podobne regulacje są "od dawna stosowane w wielu państwach europejskich".

 

Jak przyznał, "mieszkanie jest dobrem drogim i należy zmienić wymogi dotyczące ich budowy". - Bo przypadków, które mają charakter "patodeweloperki" jest dużo (...). Chcemy, by to mieszkanie było dobre jakościowo, żeby tarasy nie miały jednego metra kwadratowego i były oddzielone od innych - argumentował.

 

ZOBACZ: Podwyżka cen biletów PKP Intercity. Nowy cennik od 11 stycznia. Drożej w EIP, IC i TLK

 

Minister zapowiedział, że w nowych przepisach zwiększona zostanie minimalna odległość budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do sześciu metrów. Więcej przestrzeni ma być też między balkonami.

 

 

Według resortu "pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są przykładowo ażurowymi niskimi ściankami" oraz takich, "które są bardzo blisko siebie". Podobnie ma być z loggiami.

 

 

Po zapowiadanych zmianach odległość między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiała wynosić minimum cztery metry. W przypadku mniejszego dystansu albo balkonów na jednej płycie będą musiały być stosowane odpowiednio grube i wysokie przegrody.

 

 

Resort chce też zatrzymać trend polegający na sprzedaży lokali użytkowych jako inwestycyjnych i wykorzystywanych jak mieszkania. Po zmianach powierzchnia lokalu użytkowego będzie musiała wynosić 25 m kw., czyli tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania.

 

Rząd chce więcej słońca w mieszkaniach

"Mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem do nich z ulicy. W przypadku potrzeby wydzielenia lokali o mniejszej powierzchni np. na innych kondygnacjach, będzie można skorzystać z odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych (wniosek organu administracji budowlanej do ministra)" - wyjaśniono.

 

Resort dodał, że kolejne z projektowanych rozwiązań ma przyczynić się do zwiększenia czasu nasłonecznienia dla pokoi. Obecnie to 3 godziny w dniach równonocy w godzinach 7-17. Po zmianach ma być to 3,5 godziny, a wyjątkiem mają być pokoje zlokalizowane w zabudowie śródmiejskiej.

 

 

Rząd w tym roku chce uruchomić też program Pierwsze Mieszkanie. Projekt w tej sprawie powinien trafić na obrady Sejmu na przełomie stycznie i lutego, a sam program miałby ruszyć na tegorocznych wakacjach.

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie