Müller po spotkaniu Morawieckiego z Ziobrą: Obie strony przedstawiły różnice zdań

Polska
Müller po spotkaniu Morawieckiego z Ziobrą: Obie strony przedstawiły różnice zdań
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller i minister ds. Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk 

- Pomiędzy Solidarną Polską, a pozostałą częścią klubu parlamentarnego jest pewnego rodzaju niezgodność co do kwestii związanych z ustawą, która otwiera drogi do środków finansowych z KPO - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z politykami Solidarnej Polski. Dodał, że "dzisiaj obie strony przedstawiły te różnice".

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z politykami Solidarnej Polski, w tym z liderem ugrupowania Zbigniewem Ziobrą. Po zakończeniu spotkania, przed siedzibą KPRM odbyła się konferencja prasowa z udziałem rzecznika rządu Piotra Müllera oraz ministra ds. Unii Europejskiej, Szymona Szynkowskiego vel Sęka. 

 

- Pomiędzy Solidarną Polską, a pozostałą częścią klubu parlamentarnego PiS jest pewnego rodzaju niezgodność co do kwestii związanych z ustawą, która otwiera drogi do środków finansowych z KPO - powiedział Müller.

 

ZOBACZ: Grzegorz Jankowski: Bruksela wyciąga rękę do Polski ws. KPO. "Pozwólcie wyjść nam z twarzą"

 

Podkreślił, że "dzisiaj te różnice zdań zarówno w kwestii legislacyjnej, jak i ekonomicznej zostały przez obie strony przedstawione".

 

- Solidarna Polska w długiej dyskusji przedstawiała dziś swoje argumenty. Ta dyskusja pokazała, że jest zrozumienie dla tych największych wyzwań, natomiast różnimy się co do kwestii związanej z samą legislacją i ustawą" - powiedział Müller. 

"Zależy nam, żeby prace były kontynuowane"

Rzecznik rządu dodał też, że "premier Mateusz Morawiecki oraz szef Kancelarii Premiera Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki wskazali na to, że środki KPO są niezwykle istotne w kontekście wszelkich ryzyk geopolitycznych, ryzyk na rynkach finansowych". - To są najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o sprawy najważniejszych wyzwań dla Polski - mówił podczas konferencji. 

 

- Dlatego zależy nam na tym, żeby prace nad tą ustawą były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział.

 

Szynkowski vel Sęk: Rząd powinien podjąć starania, by pozyskać środki

W trakcie spotkania z dziennikarzami Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że "w tym szczególnym momencie rząd powinien podjąć wszelkie starania, by pozyskać środki, które mogą służyć wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa".

 

-  Mam nadzieję, że rozbieżności dotyczące ustawy, bardzo często w kwestiach detalicznych (...) nie przysłonią podjęcia wyzwania w tym bardzo szerokim zakresie, który rzuca cień na tę sytuację, w takim wielowymiarowym kontekście geopolitycznym - powiedział vel Sęk. 

 

Ocenił też, że "kolejne konsultacje pokazują sens prowadzenia rozmów, nie tylko o tym projekcie ustawy".

 

- Bo ten jest, można powiedzieć pochodną znacznie ważniejszej dyskusji: Jak w kryzysie politycznym, w którym znalazła się cała Europa powinien zachować się nasz kraj i jakie środki zaradcze powinny zostać podjęte, aby wykorzystać maksymalnie potencjał naszej obecności w UE - mówił.

 

ZOBACZ: Ziobro o KPO: Szuka się chłopca do bicia, ale my się nie damy, bo nie jesteśmy słabe chłopaki

 

Pytany o ewentualne dalsze konsultacje vel Sęk powiedział, że "te będą kontynuowane z panem prezydentem Andrzejem Dudą oraz jego współpracownikami". - Jeśli chodzi o spotkania z Solidarną Polską, to zależy od decyzji premiera - powiedział. 

Sebastian Kaleta: Ta ustawa godzi w Konstytucję

Wieczorem poseł Sebastian Kaleta przedstawił oświadczenie, w którym przedłożył stanowisko Solidarnej Polski po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. 

 

- Ta ustawa, która jest aktualnie przedłożona, w ocenie Solidarnej Polski godzi w polska Konstytucję, suwerenność i rodzi gigantyczne ryzyko paraliżu sądownictwa w Polsce - powiedział.  

 

Kaleta dodał, że Solidarna Polska "podziela wątpliwości, które co do tej ustawy przedstawił pan prezydent, mówiąc, że nie zgodzi się na rozwiązania, które mogłyby podważyć dokonane przez niego powołania na urząd sędziowski".

 

- Jeśli mówimy dzisiaj o gigantycznych wątpliwościach konstytucyjnych to stanowisko pana prezydenta, jako osoby, która wielokrotnie angażowała się w projekty ustawy SN, jest bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne - powiedział, wcześniej podkreślając, że " ustawa od kilku lat jest przygotowywana przez pana prezydenta i pan prezydent nad nią czuwa, również nad zmianami".

 

Dodał, że Solidarna Polska "uzależnia swoje stanowisko w tej sprawie od ewentualnego porozumienia pomiędzy premierem i prezydentem".

Maciej Wójcik: spotkanie będzie miało bardziej polityczny charakter 

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania wiceprzewodniczący Solidarnej Polski Maciej Wójcik powiedział, że "rozmowa będzie o sprawach merytorycznych, ale będzie też wątek czysto polityczny".

 

ZOBACZ: Krzysztof Kwiatkowski: To polityczna ustawka ws. KPO. Ziobro będzie rozdzierał szaty

 

- Dzisiejsze spotkanie będzie miało bardziej polityczny charakter i odbędzie się ono z udziałem 20 posłów Solidarnej Polski. Będziemy rozmawiali o sprawach merytorycznych, ale będzie też wątek czysto polityczny - zapowiadał Wójcik i przypomniał, że kilka dni temu przewodniczący SP rozmawiał z premierem. 

 

Dodał, że "pierwszą sprawą będzie kwestia KPO, czyli korzyści dla Polaków wynikające z tego planu oraz koszty.

mst/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie