Reparacje wojenne od Niemiec. Arkadiusz Mularczyk: Kierujemy wniosek do ONZ w prośbą o interwencję
- Zwracamy się z prośbą o interwencję w tej sprawie, o stworzenie pewnej platformy dialogu z Niemcami, które nie chcą prowadzić tego dialogu - powiedział wiceszef MSZ pytany o reparacje wojenne.
- Wysłaliśmy ponad 50 not do krajów Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO - oznajmił Arkadiusz Mularczyk na antenie Polskiego Radia.
ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Reparacje od Niemiec szacowane są już na ponad 7 bln zł
Poseł PiS wskazał, że Polska wystąpiła również do UNESCO w sprawie zrabowanych dzieł sztuki, a także do rady Europy.
- W dniu dzisiejszym myślę, że to będzie chyba najważniejsze wystąpienie, czy interwencja, kierujemy również wniosek do ONZ z prośbą o podjęcie właśnie interwencji w tym obszarze - podkreślił. Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił uwagę, że celem wniosku jest uświadomienie społeczności międzynarodowej, że "jest problem nierozliczonych zbrodni". W jego ocenie temat braku zapłaty reperacji wojennych Polsce przez Niemcy nie był znany światowej opinii publicznej.
Arkadiusz Mularczyk o reparacjach: O tych sprawach świat nie wiedział
Zdaniem polityka PiS Niemcy unikają tematu reparacji, dlatego od początku roku polski rząd będzie prowadził zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną w Niemczech oraz podejmował interwencje u największych organizacji międzynarodowych.
ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Niemcy nie zawarły z Polską traktatu pokojowego po II wojnie światowej
- Temat braku woli Niemiec do rozmów nie jest znany szeroko na świecie. Nawet w Europie. Dopiero od pewnego czasu te nasze działania, o których informujemy naszych partnerów np. przez formułę noty, one docierają do świadomości Europejczyków, ale także do części przedstawicieli innych krajów. Że to jest problem nierozwiązany w relacjach polsko-niemieckich, że Niemcy dopuścili się okropnych zbrodni, zniszczeń i do dzisiaj nie zapłaciły - mówił polityk. - O tych sprawach świat nie wiedział wcześniej. O tym, że Niemcy nie zapłaciły Polsce reparacji, świat nie wiedział - dodał.
Wiceszef MSZ powiedział, że wystąpił z prośbą o spotkanie do sekretarza generalnego ONZ.
Raport o reparacjach wojennych
1 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie zespół parlamentarny pod kierownictwem Mularczyka przedstawił raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej inwazji w czasie II wojny światowej. Z raportu wynika, że ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę to 6 bilionów 220 miliardów 609 mln zł.
ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk: jest dobry klimat, by uregulować sprawę
14 września Sejm podjął uchwałę, która, jak podkreślił wiceminister, "zobowiązała państwo niemieckie do wyrównania wszelkich szkód wynikających z tej wojny". 3 października polski rząd wystosował notę do niemieckich władz, w której domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne oraz zrekompensowania szkód poniesionych przez Polskę w latach 1939-1945.