Pakistan: Sąd uwolnił gwałciciela po tym, jak zgodził się poślubić swoją ofiarę
Sąd w Pakistanie zdecydował o uwolnieniu skazanego gwałciciela, który zgodził się poślubić swoją ofiarę. Mężczyzna miał odbyć karę dożywotniego więzienia.
25-letni Dawlat Khan został w maju skazany na dożywocie przez sąd rejonowy w dystrykcie Buner w północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa za gwałt na młodej głuchoniemej kobiecie.
Po interwencji okręgowej rady starszych doszło do ugody między nim, a rodziną kobiety, która w wyniku gwałtu zaszła w ciążę i urodziła dziecko. Khan został zwolniony w poniedziałek po zaakceptowaniu umowy przez sąd najwyższy w Peszawarze.
ZOBACZ: Indie. Pięcioletnia dziewczynka zgwałcona przez dwunastolatka
"Strony załagodziły sprawę poprzez interwencję krewnego i starszego z członków rodziny, co leży w najlepszym interesie stron" - napisano w dokumencie sądowym, cytowanym przez "The Guardian".
Aktywiści: Decyzja sądu legitymizuje przemoc seksualną
Decyzja wywołała protest organizacji praw człowieka i aktywistów, którzy twierdzą, że legitymizuje ona przemoc seksualną wobec kobiet w Pakistanie, gdzie większość przypadków gwałtów nie jest zgłaszana.
Według Asmy Jahangir z Komórki Pomocy Prawnej, grupy wspierającej kobiety, gwałty, które zostały zgłoszone, są w Pakistanie trudne do ścigania. Wskaźnik skazań jest niski - według organizacji pozarządowej War Against Rape z siedzibą w Karaczi wynosi mniej niż trzy procent.
Groźby i przymus ze strony rodziny i społeczeństwa w sprawach o gwałt są na porządku dziennym, a osoby, które przeżyły gwałt i ich rodziny zazwyczaj rozstrzygają sprawy poza sądem, obawiając się piętna procesu.
ZOBACZ: USA: Wykonano karę śmierci na byłym żołnierzu piechoty morskiej. Zgwałcił i zabił nastolatkę
Pakistańska działaczka na rzecz praw człowieka, Tahira Abdullah, wyraziła swoje oburzenie i potępiła decyzję sądu.
- Prawo dotyczące gwałtu w Pakistanie musi zostać zmienione, aby zmienić gwałt z prywatnego przestępstwa przeciwko osobie na przestępstwo przeciwko państwu, zgodnie z którym państwo powinno stać się obrońcą ofiary i powinno ścigać sprawcę, w celu zapobieżenia jakiejkolwiek formie kompromisu, ugody finansowej czy też "przebaczenia", wymuszanej przez bogatych wpływowych ludzi na biednych i bezsilnych - powiedziała.
Czytaj więcej