Afganistan. Talibowie zamykają uniwersytety dla kobiet. Trwa kryzys edukacji
Talibowie ogłosili zamknięcie uniwersytetów dla kobiet w Afganistanie - podaje BBC. Decyzja została zawarta w liście ministra szkolnictwa wyższego i oczekuje się, że wejdzie w życie w trybie natychmiastowym.
"To dodatkowo ogranicza dostęp kobiet do formalnej edukacji, ponieważ zostały już one wykluczone z większości szkół średnich" - czytamy.
Zakaz został wprowadzony po tym, jak trzy miesiące temu tysiące dziewcząt i kobiet przystąpiło do egzaminów wstępnych na uniwersytety w całym Afganistanie.
Już wtedy nałożone były ogromne ograniczenia dla kobiet na takich kierunkach jak weterynaria, inżynieria, ekonomia czy dziennikarstwo.
ZOBACZ: Afganistan: Publiczna chłosta na stadionie. Tak zdecydował sąd talibów
Z kolei w zeszłym roku po przejęciu władzy przez talibów został wprowadzony podział na grupy dla kobiet i mężczyzn. Studentki mogły uczęszczać na zajęcia prowadzone wyłącznie przez kobiety lub starców.
Wycofanie USA początkiem kryzysu edukacji
Po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu wielu profesorów opuściło kraj.
"Gospodarka Afganistanu była w ostatnich dziesięcioleciach w dużej mierze uzależniona od pomocy zagranicznej, ale agencje pomocowe częściowo – a w niektórych przypadkach całkowicie – wycofały wsparcie dla sektora edukacji po tym, jak talibowie odmówili dopuszczenia dziewcząt do szkół średnich" - przypomina BBC.
ZOBACZ: Afganistan. Wybuch w stołecznym Kabulu. Co najmniej 19 osób nie żyje
Wielu nauczycieli od miesięcy nie dostaje wynagrodzeń.
Stany Zjednoczone i wiele państw zachodnich uznało poprawę warunków edukacji za warunek wstępny do uznania władzy talibów.
Czytaj więcej