UE. W KE zaakceptowało propozycje Polski. "Ostatnia prosta" ws. kamieni milowych
Grupa komisarzy KE zaakceptowała rozwiązania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawione przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Strasburgu- ustaliły "Wydarzenia". - W projekcie będzie zawarta propozycja, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN - powiedział minister ds. UE.
We wtorek w Strasburgu grupa komisarzy Komisji Europejskiej zaakceptowało kierunkowe rozwiązania w ustawie o sądach zaproponowane przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka, zmierzające do wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych - ustaliły "Wydarzenia".
ZOBACZ: Szymon Szynkowski vel Sęk: Jestem rozczarowany tempem prac KE w sprawie środków z KPO
Kamienie milowe są warunkiem wypłacenia pieniędzy z KPO.
Jeszcze w tym tygodniu nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym ma być procedowana w Sejmie - dowiedziały się "Wydarzenia". Po godz. 19 minister ds. UE podał, że projekt trafi do Sejmu jeszcze dziś.
- W projekcie nowelizacji ustawy o SN będzie zawarta propozycja, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN - powiedział we wtorek minister ds. UE.
Przekazał także, że "z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy (KE), którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO".
- Znaczącą część wątpliwości udało się wyjaśnić, bez konieczności wprowadzania zmian legislacyjnych. Natomiast od początku deklarowaliśmy otwartość na wprowadzenie zmian, o ile nie naruszają one filarów między innymi konstytucyjnych ustroju państwa - powiedział minister Szynkowski vel Sęk.
Komisja Europejska akceptuje ustalenia operacyjne
W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przekazał, że Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne ws. polskiego KPO. Dokument podpisał komisarz Paolo Gentiloni - poinformował polityk na Twitterze.
Polskie KPO zostało przez Komisję Europejską zaakceptowane w czerwcu.
Jednak należne Polsce pieniądze nie zostały wypłacone ze względu na niewypełnienie tzw. kamieni milowych, określających niezbędne warunki, które Polska musi wypełnić. Chodzi głównie o niezależność sądownictwa i Ustawę o Sądzie Najwyższym, która stała się punktem spornym z Komisją Europejską.
ZOBACZ: Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO
Komisja uznała, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Chodzi o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.
Negocjacje w tej sprawie prowadzi minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Czytaj więcej