Stopy procentowe. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Co z ratami kredytów?
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w środę ostatnią w 2022 r. decyzję dotyczącą stóp procentowych. Jak podał Narodowy Bank Polski, nie zmieniła stóp procentowych. To oznacza, że raty kredytów pozostaną bez zmian. Według wstępnych danych GUS z końca listopada w ujęciu rocznym dynamika cen wzrosła o 17,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca obniżyła się (było 17,9 proc.).
Poprzednia decyzja Rady Polityki Pieniężnej została ogłoszona 9 listopada. Podobnie jak w środę, wówczas podano informację, że stopy procentowe pozostaną niezmienione. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.
Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.
ZOBACZ: Jaką mamy inflację? GUS podał dane
"Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców" - podano w komunikacie NBP.
"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę - dodano.
Podwyżki stóp procentowych. Cykl rozpoczął się jesienią zeszłego roku
Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce rozpoczął się w październiku 2021 r. i trwał nieprzerwanie do września 2022 r. W tym czasie stawka referencyjna NBP została podwyższona 11 razy i urosła o 6,65 pkt proc.
Stóp nie podniesiono w sierpniu ze względu na przerwę urlopową w RPP i w październiku, kiedy mimo wzrastającej inflacji, RPP utrzymała stopy na obecnym poziomie, przerywając pasmo podwyżek.
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział wtedy, że to nie koniec, a jedynie przerwa w cyklu podnoszenia stóp. Podwyższenia stóp procentowych spodziewali się także ekonomiści, według których to konieczność przy znacznych wzrostach inflacji.
Czytaj więcej