Więzienie za seks pozamałżeński. Indonezja wprowadza nowe prawo
Więzienie za seks przed ślubem czy dokonanie aktu apostazji - to niektóre zmiany wprowadzone w nowym Kodeksie karnym w Indonezji. Przyjęte we wtorek prawo obejmuje także turystów i obcokrajowców.
- Wszyscy zgodzili się ratyfikować projekt zmian - powiedział Bambang Wuryanto, który kierował komisją parlamentarną odpowiedzialną za rewizję Kodeksu karnego. - Stary kodeks należy do holenderskiego dziedzictwa… i nie jest już aktualny - dodał.
Nowy Kodeks karny w Indonezji
W nowym Kodeksie zawarto szereg zmian. Teraz prawo zakazuje seksu pozamałżeńskiego, a współżycie przed ślubem zagrożone jest karą roku więzienia. Obywatele nie mogą też dokonywać aktu apostazji pod rygorem pozbawienia wolności.
ZOBACZ: Singapur legalizuje seks między mężczyznami i wprowadza do konstytucji definicję małżeństwa
Kary przewidziane są także za obrażenie prezydenta oraz głoszenie poglądów niezgodnych z narodową ideologią. Za te przewinienia można trafić do więzienia na pięć lat.
Podkreślono, że nowy Kodeks obowiązuje wszystkich - także turystów oraz obcokrajowców.
Organizacje praw człowiek ostrzegają
Przed wtorkowym głosowaniem organizacje praw człowieka i krytycy ostrzegali, że nowy Kodeks "w nieproporcjonalny sposób wpłynie na kobiety" oraz jeszcze bardziej ograniczy prawa i wolności człowieka w kraju liczącym ponad 270 milionów ludzi.
ZOBACZ: Turcja. Netflix ukarany grzywną za "sprzeczne z zasadami moralności promowanie homoseksualizmu"
Działacz Human Rights Watch Indonesia, Andreas Harsono, powiedział, że przepisy te "zahamują już zmniejszającą się wolność religijną w Indonezji", ostrzegając, że "niewierzący mogą zostać postawieni przed sądem i uwięzieni".
- Niebezpieczeństwo opresyjnych praw nie polega na tym, że będą one szeroko stosowane, ale na tym, że zapewniają drogę do selektywnego egzekwowania - powiedział Harsono, cytowany przez telewizję CNN.
W Indonezji w ostatnich latach odnotowano wzrost religijnego konserwatyzmu. Surowe prawa islamskie są już egzekwowane w niektórych częściach kraju, w tym w półautonomicznej prowincji Aceh, gdzie zakazane jest picie alkoholu oraz hazard. W regionie stosowane są również publiczne chłosty, m.in. za homoseksualizm i cudzołóstwo.
Czytaj więcej