Telewizja Polsat kończy 30 lat. Tak wyglądały nasze początki
Chciałem, żeby tu było tak jak w domu, żeby każdy się tutaj czuł bardzo dobrze, mógł swoje marzenia zrealizować w pracy - mówi Zygmunt Solorz, prezes Telewizji Polsat. Zapraszamy na materiał, w którym założyciele wspominają początki naszej stacji.
Jubileuszową Galę z okazji 30-lecia Polsatu na żywo prosto z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, będzie można obejrzeć już 6 grudnia o 20:00 na antenie Polsatu, w serwisie Polsat Go oraz Interii.
"Będziemy robić telewizję"
Telewizja Polsat ma już 30 lat. Pierwszy w Polsce i w całym bloku postsowieckim komercyjny program telewizyjny wystartował 5 grudnia o godzinie 16:30.
- To było coś nowego na polskim rynku medialnym i myślę, że to było źródłem naszego sukcesu - mówi Aleksander Myszka, członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat.
O tym, jak powstawał Polsat, opowiada Mirosław Błaszczyk. - Pamiętam dokładnie jak prezes Solorz przyszedł do nas i powiedział nagle: "będziemy robić telewizję". Jak trzeba robić telewizję, to mówimy: "okej, to robimy telewizję". Tak się zaczęło - wspomina prezes zarządu Grupy Polsat Plus.
- Od samego początku pan Solorz stawiał sprawę jasno dla dziennikarzy. Mamy być telewizją niezależną, obiektywną, telewizją dla widza - dodaje Józef Birka z Rady Nadzorczej Grupy Polsat.
Pierwszy sprzęt i pierwsza koncesja
- To były naprawdę bardzo pionierskie czasy, pionierskie dni - mówi Aleksander Myszka. - Pierwszy sprzęt, pierwsze wozy transmisyjne, wszystko było pierwsze. Musieliśmy to wszystko, A - wymyślić, B - zbudować - podkreśla Mirosław Błaszczyk.
WIDEO: Tak wyglądały początki Polsatu
Początkowo Polsat nadawał dzięki sygnałowi satelitarnemu. Koncesję na nadawanie z nadajników naziemnych otrzymał w 1994 roku.
Opowiada o tym ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który podpisał koncesję dla naszej telewizji. - Powstała w oparciu o młody zespół. To był ogromny walor. Zespół młodych ludzi, którzy tworzyli zręby telewizji. Walendziak, Chrabota, Gawryluk - wymienia Marek Markiewicz.
Zygmunt Solorz: Chciałem, żeby tu było tak jak w domu
- To był w ogóle początek zmian, jeśli o cały kraj, o Polskę - wspomina Dorota Gawryluk.
- Na samym początku codziennie zastanawiałam się, dlaczego oni mi pozwalają jeszcze pracować. Boże, jak długo to jeszcze potrwa, jak długo będą tolerowali to, że niczego nie potrafię - opowiada z uśmiechem, Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat.
Dziś w stacjach telewizyjnych Polsatu pracuje kilkuset dziennikarzy. 30 lat temu było inaczej. - Był ten dowcip często powtarzany, że w Telewizji Polsat pracuje tyle osób, ile w państwowej telewizji jest sekretarek - mówi o początkach Aleksander Myszka.
– Z Polski pierwszy program w Polsacie był wyprodukowany na kompletnie wariackich papierach, bo zdjęcia, montaż i kolaudacja – odbyło się to wszystko w ciągu dwóch dni, a program miał 12 minut. Wszystko dlatego, że miał tytuł idealny na start z Polski - nazywał się "Teraz Polska" - relacjonuje producent Łukasz Smolaga.
O początkach mówi też właściciel stacji Zygmunt Solorz. - Chciałem, żeby tu było tak jak w domu, żeby każdy się tutaj czuł bardzo dobrze, mógł swoje marzenia zrealizować w pracy - podkreśla prezes Telewizji Polsat.
Polsat dziś. Polska, rodzinna firma
Stanisław Janowski - prezes zarządu Telewizji Polsat mówi, czym dzisiaj jest stacja przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie. - Polsat jest odzwierciedleniem polskiej, rodzinnej firmy, polskiej rozrywki i najlepiej dociera do polskich gospodarstw domowych. W rozrywce, newsach, sporcie. I myślę, że to jest nasza siła - zaznacza.
- Z jednego kanału telewizyjnego zrobiliśmy parędziesiąt i przy okazji parę innych, ciekawych rzeczy - dodaje Mirosław Błaszczyk.
- Dwa lata temu do naszego segmentu mediowego dołączyła Interia, trzeci największy portal w Polsce. Mamy w planach kolejne punkty rozwoju i myślę, że przyszłość dopiero przed nami - zapewnia prezes Janowski.
Jubileuszową Galę z okazji 30-lecia Polsatu na żywo prosto z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, będzie można obejrzeć już 6 grudnia o 20:00 na antenie Polsatu, w serwisie Polsat Go oraz Interii.
Czytaj więcej