Generał Pacek: Moim zdaniem Ukraina i USA rozmawiały o Patriotach na najwyższym szczeblu
- Ukraińcy spodziewali się przekazania newralgicznych elementów infrastruktury Patriotów. Tak wynika z moich rozmów z przedstawicielami MON sprzed miesiąca - powiedział w Polsat News generał Bogusław Pacek. Jego zdaniem dyskusje na najwyższym szczeblu państwowym toczyły się między Ukrainą a USA.
Odkąd 20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, w mediach i wśród polityków toczy się dyskusja na ten temat.
Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak zaproponował, by Patrioty trafiły do Ukrainy. Dzień później Lambrecht stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO".
Niemiecka minister dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.
ZOBACZ: Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot
- Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Ukrainie - powiedział z kolei we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak uściślił, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.
Patrioty dla Ukrainy. "Niezwykle potrzebne"
Temat poruszono też na antenie Polsat News. Gościem Michała Steli był generał Bogusław Pacek. - Nieco mnie ten komunikat USA zaskoczył, bo z moim rozmów z przedstawicielami MON sprzed miesiąca wynikało, że Ukraińcy spodziewali się przekazania do obrony newralgicznych elementów infrastruktury Patriotów - powiedział wojskowy.
Generał sądzi, że w tej sprawie toczą się rozmowy na międzynarodowym szczeblu. - Myślę, że Ukraina dyskutowała z Ameryką na najwyższym państwowym szczeblu - podał.
Podkreślił, że krajowi zaatakowanemu przez Rosję te systemy są "naprawdę niezwykle potrzebne".
WIDEO: Generał Pacek o Patriotach
Czytaj więcej