Jaką mamy inflację? GUS podał dane
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy od lutego spadek rocznej dynamiki inflacji w Polsce. Wtedy zadziałała tarcza antyinflacyjna.
Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że w ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły o 22,3 proc. (1,6 proc. w ujęciu miesięcznym), nośniki energii o 36,8 proc. (spadek o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym). Potaniały także paliwa - o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Rok do roku wzrost wyniósł jednak 15,5 proc.
Przypomnijmy, w październiku wzrost cen wyniósł 17,9 proc. - w porównaniu do października 2021 roku.
Premier: Zaciągnęliśmy hamulec inflacji
- Mierzymy się dzisiaj z konsekwencjami dwóch wirusów: koronawirusa i wirusa rosyjskiego imperializmu - mówił we wtorek Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Premier zapowiedział nowe mechanizmy tarczy inflacyjnej i ocenił rezultaty obecnej walki: - Zaciągnęliśmy hamulec w tej pędzącej inflacji - stwierdził.
ZOBACZ: Morawiecki: Zaciągnęliśmy hamulec w tej pędzącej inflacji
- Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 - oświadczył.
Premier oświadczył, że w temacie inflacji "widać już światełko w tunelu". - Walka z inflacją jest długa, ale już w środku drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadkowym - powiedział.
Czytaj więcej