Jaka będzie tegoroczna zima? Zaskakujące dane meteorologów na temat śniegu
Zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat - informuje Instytut Metereologiii Gospodarki Wodnej.
Listopad to miesiąc, kiedy na półkuli północnej zaczyna rosnąć wielkość pokrywy śnieżnej. Jednak w tym roku meteorolodzy notują rekordowe dane.
Wcześniejsza i chłodniejsza zima
Według NOAA/Rutgers Global Snow Lab zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi około 41 mln km2. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu od października 1966 do lipca 2022.
ZOBACZ: "Debata dnia": Eksperci nie mają wątpliwości. Zima będzie ciężka
Patrząc na mapę Rutgers Daily Snow Extent, wyraźnie widać, jak Rosja jest teraz całkowicie pokryta śniegiem. Śnieg jest również widoczny w całej Kanadzie i na Alasce.
Wielkość pokrywy śnieżnej to ważny parametr w prognozowaniu wczesnej zimy. Największa pokrywa od dziesięcioleci może zwiastować również chłodniejszą niż zwykle zimę w Europie, a także w Ameryce Północnej.
Pogoda w Polsce na najbliższe dni
Opady śniegu od kilku dni notowane są również w Polsce. Jak zapowiada IMGW, w najbliższym tygodniu kraj będzie podzielony na zimowy wschód i częściowo centrum oraz jesienny zachód.
Na wschodzie spodziewany jest śnieg oraz deszcz ze śniegiem, na zachodzie deszcz lub mżawka.
Temperatura nocą może spadać na wschodzie i w centrum do -5°C, -3°C, a na zachodzie sięgać od 1°C do 4°C.
Czytaj więcej