Paweł Jabłoński: Rozmieszczenie systemów Patriot na Ukrainie to właściwy kierunek
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w programie "Gość Wydarzeń", że rozmieszczenie systemów Patriot na Ukrainie to "właściwy kierunek". - Naszym zdaniem wzmocnienie obrony całej Europy, to jest dzisiaj przede wszystkim wzmacnianie obrony Ukrainy - dodał. Polityk poinformował również, że przygotowywana jest kolejna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie.
Po tragicznej eksplozji w Przewodowie, gdzie zginęło dwóch Polaków, Niemcy zaproponowały Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaproponował, by rozmieszczono je w Ukrainie, jednak nie zgadzają się na to Niemcy.
Jakie jest stanowisko Polski w sprawie rozmieszczenia systemu Patriot?
Prowadzący Piotr Witwicki zapytał wiceszefa MSZ, czy prezydent Andrzej Duda brał udział w procesie decyzyjnym tego, gdzie zostaną rozmieszczone systemy Patriot.
- Cały czas są konsultacje. (...) Myślę, że prezydent z ministrem obrony kontaktuje się najczęściej spośród pozostałych członków rządu - powiedział Jabłoński.
Dopytywany, czy Polska ma jedno stanowisko w sprawie rozmieszczenia systemu obrony przeciwlotniczej, odparł: "Tak, absolutnie".
ZOBACZ: Niemcy. Minister obrony odrzuca propozycję wysłania Patriotów do Ukrainy. "To systemy NATO"
- Uważamy, że to, co jest w tej chwili najważniejsze, to wzmocnienie możliwości obrony przed atakami rosyjskimi. Ataki rosyjskie dzisiaj są wymierzone w Ukrainę (...). Naszym zdaniem wzmocnienie dzisiaj obrony całej Europy, to jest dzisiaj przede wszystkim wzmacnianie obrony Ukrainy, dlatego uważamy, że to właśnie tam w pierwszym rzędzie tam powinny być wszelkie zdolności, Sojusznicze też skierowane i do tego wszystkich zachęcamy - dodał. Powiedział, że rozmieszczenie Patriotów w Ukrainie to "naszym zdaniem właściwy kierunek".
Jabłoński odniósł się również do wpisu prezydenta Andrzeja Dudy, który na Twitterze oświadczył: "Z wielu punktów widzenia byłoby dobrze gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy, bo wówczas chroniłyby terytorium Polski, naszych obywateli i część Ukrainy ale jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas".
- Trzeba przyjąć każdą pomoc sojuszniczą, w tym także tego rodzaju, natomiast my nie prowadzimy też polityki w taki sposób, że jeżeli ktoś się nie zgadza, to uważamy, że sprawa jest zamknięta - powiedział wiceszef MSZ. Dodał, że Polska będzie jeszcze prowadziła rozmowy z Niemcami, dotyczące rozmieszczenia baterii Patriot na Ukrainie.
Czy Polska jest gotowa na kolejną falę uchodźców?
Wiceminister Jabłoński zapewnił w programie, że Polska jest przygotowana na możliwą falę uchodźców z Ukrainy, z powodu zbliżającej się zimy.
- Jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że uchodźcy, którzy docierali do nas od lutego częściowo albo już wrócili do siebie, albo zmieniła się ich sytuacja, np. podjęli pracę - mówił polityk. Dodał, że szacunkowo w po fali z lutego zostało w Polsce od 1,5 do 2 mln uchodźców.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Blackout na zdjęciach NASA
- Nie można wykluczyć, że będziemy mówili znów o milionach, ale w tej chwili się wydaje, że nie będzie to aż tak duża liczba, przynajmniej jeżeli intensywność rosyjskich ataków nie wzrośnie gwałtownie - powiedział Jabłoński odnosząc się do kolejnej fali uchodźców.
Jabłoński: Przygotowywana jest wizyta premiera w Kijowie
Wiceszef MSZ potwierdził doniesienia RMF FM, że przygotowywana jest wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. Ze względów bezpieczeństwa nie zdradził jednak szczegółów.
- W stosunkach z Ukrainą najbardziej zależy nam w tej chwili, aby pomóc wygrać tę wojnę - powiedział Jabłoński. - Doskonale wiemy - my w Polsce - i myślę, że większość rozsądnych ludzi w Europie zdaje sobie sprawę, że jeżeli pozwolimy Rosji tę wojnę wygrać, to będą następne wojny. Rosja będzie atakowała kolejne państwa i Polska też jest niestety bardzo wysoko na liście rosyjskich celów - dodał.
ZOBACZ: W Sejmie zapadła ciemność. To wyraz solidarności z Ukrainą
Jabłoński powiedział, że między Polską a Ukrainą są też sprawy, w których kraje mają różne punkt widzenia. Wymienił m.in. wypowiedzi strony ukraińskiej ws. wybuchu rakiety w Przewodowie, czy wypowiedzi nowego wiceszefa ukraińskiego MSZ Andrija Melnyka.
Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.
Czytaj więcej