Polak astronautą rezerwowym ESA. "Mamy polskiego astronautę"
Europejska Agencja Kosmiczna wybrała w środę nową klasę astronautów i astronautek. W grupie jest Polak, dr Sławosz Uznański. Musiał on pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.
W środę Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady ESA na szczeblu ministrów w Paryżu przedstawił nazwiska 17 nowych kandydatów na astronautów.
Kontrakty ESA otrzyma sześciu astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych.
"Ci pierwsi mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA" - czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.
Wśród wybranych osób znalazł się dr Sławosz Uznański. Musiał on pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach. W tym czasie przeszli oni wiele testów i szczegółowych badań medycznych.
Uznański: Jako Polak jestem dumy
- To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu - docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy - skomentował Uznański.
"Mamy polskiego astronautę" - napisano z kolei na profilu Polskiej Agencji Kosmicznej.
Naukowiec pochodzi z Łodzi. W 2008 r. ukończył Politechnikę Łódzką uzyskując tytuł mgr inż. W tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes i tytuł inż. na Politechnice w Nantes. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille.
Dr Uznański jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych.
Osoba z niepełnosprawnością
W grupie wybranej przez ESA jest także brytyjski paraolimpijczyk John McFall. Może on być pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która poleci w kosmos.
41-latek z Frimley w Surrey stracił prawą nogę w wypadku motocyklowym, gdy miał 19 lat - czytamy na stronie Sky News.
Czytaj więcej