Kraków: Przełom w chirurgii bariatrycznej. Pierwsza taka operacja na świecie
Zmniejszenie żołądka to skuteczna metoda leczenia otyłości, ale po raz pierwszy na świecie chirurdzy z Krakowa przeprowadzili operację z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Założyli specjalne gogle, żeby widzieć więcej. Więcej zobaczyła też pacjentka, która trzeci raz miała zmniejszony żołądek.
To wygląda trochę kosmicznie. Chirurg operuje w specjalnych goglach, w których widać hologram żołądka stworzony ze zdjęć rentgenowskich oraz rzeczywisty obraz.
ZOBACZ: Przełomowa operacja w Polsce. 10-latkowi usunięto guza mózgu bez otwierania czaszki
- Będę mógł zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem operacji - i w jej trakcie - jak ten żołądek jest ułożony, jaki jest jego stosunek do sąsiednich narządów, na przykład do wątroby. Mogę go obrócić wirtualnie i zobaczyć, jak on wygląda z drugiej strony - wyjaśnia prof. Tomasz Rogala, specjalista chirurgii bariatrycznej, dyrektor kliniczny Neo Hospital w Krakowie. To jest przełom w chirurgii bariatrycznej, specjaliści z Krakowa zdecydowali się na to jako pierwsi na świecie.
"Jedzenie, to było coś najważniejszego w życiu"
U pacjentki problem z otyłością występował od najmłodszych lat. - Chciałam, tak jak inne dziewczyny, fajne kiecki, mini. Ale dla mnie jedzenie, to było coś najważniejszego w życiu - przyznaje pani Danuta. Zdecydowała się na wszczepienie specjalnego balonu, ale ten pękł.
- Schudłam wtedy 21 kg. Ale pod kopułką się nic nie zmieniło. Nie mogłam się doczekać, jak sobie zrobię żeberka duszone - powiedziała pacjentka.
ZOBACZ: Poseł w szpitalu. "Otyłość niesie za sobą grube konsekwencje"
Potem była opaska założona na żołądek, schudła 44 kilogramy. Kiedy zachorował jej mąż, który potrzebował pielęgnacji, nabawiła się przepukliny. Po operacji doszło do powikłań. - Chciałabym już nawet zgubić nie te 44 kg, jak kiedyś, ale chociaż ze 30.
Przy zrostach, które są po poprzednich operacjach, teraz jedynym ratunkiem dla pacjentki jest operacja rewizyjna z wykorzystaniem nowych technologii.
WIDEO: Prof. Rogala wyjaśnia, że "to są najbardziej skomplikowane operacje"
Prof. Rogala: To najbardziej skomplikowane operacje
- To są najbardziej skomplikowane operacje. Zajmują najwyższe miejsce w chirurgii - tłumaczył prof. Tomasz Rogala.
Rozszerzona rzeczywistość to jest ułatwienie. 4 lata temu odważyli się ją wykorzystać chirurdzy naczyniowi ze Szczecina, którzy uratowali pacjenta z tętniakiem aorty brzusznej.
- Mając hologram możemy działać w taki sposób, że jesteśmy świadomi i zakrętów, i kłopotów - mówił prof. Piotr Gutowski ze Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
ZOBACZ: Otyły pacjent nie zmieścił się do karetki. O pomoc poproszono straż
- Jest to mega duże ułatwienie i ja naprawdę żałuję, że nie miałem tego przy pierwszych trudnych operacjach - dodał dr Arkadiusz Kazimierczak.
Czytaj więcej