Francja: Odnaleziono zabytkowe skrzypce Stradivariusa. Mogły zostać zrabowane z Polski
Zabytkowe skrzypce wykonane w manufakturze Stradivariusa, które były w posiadaniu osoby prywatnej, odnaleziono we Francji. Organizacja Musique et Spoliations jest niemal pewna, że instrument, którego wartość sięga dziś 10 mln euro, został skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie w 1944 roku.
Jako pierwszy o odnalezieniu skrzypiec napisał kilka dni temu dziennik "Le Parisien", powołując się na informacje uzyskane od organizacji Musique et Spoliations, która specjalizuje się w poszukiwaniach zaginionych instrumentów muzycznych. Jej założycielkami są historyczka Pascale Bernhein i prawniczka Corinne Hershkovitch.
Zabytkowy instrument były w posiadaniu osoby prywatnej. Ekspertki sugerują, że z dużą dozą prawdopodobieństwa są to zaginione w 1944 roku skrzypce "Lauterbach" wykonane w manufakturze Stradivariusa. W trakcie swojego śledztwa Pascale Bernhein odwiedziła warszawskie Muzeum Narodowe.
Historia zaginionych skrzypiec
Skrzypce "Lauterbach" powstały najprawdopodobniej w 1719 roku, a ich nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego wirtuoza skrzypiec Johanna Christiana Lauterbacha, do którego należały w XIX wieku. Instrument w 1939 roku został przekazany Muzeum Narodowemu w Warszawie po śmierci ostatniego właściciela, łódzkiego fabrykanta Henryka Grohmana.
ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie 5-latki. Dziewczynka znalazła zabytek, który ma 3 tys. lat
Zabytek został zrabowany przez Niemców w trakcie powstania warszawskiego w 1944 roku. Ostatnie doniesienia na temat skrzypiec pochodzą z 1948 roku, gdy miały zostać skonfiskowane byłemu oficerowi SS. Od tego czasu ich los pozostawał nieznany. Nie wiadomo, jak mogły znaleźć się we Francji.
Przedstawiciele organizacji Musique et Spoliations szacują, że wartość instrumentu to ok. 10 mln euro. Na całym świecie zachowało się ok. 650 skrzypiec wykonanych w słynnej manufakturze Stradivariusa.
Czytaj więcej