Oszczędności w popularnym dyskoncie. Sklepy mają zużywać mniej energii
Sieć Biedronka wprowadza nowe standardy dotyczące zużycia energii elektrycznej. Wśród wytycznych, które trafiły do kierowników sklepów, są m.in. wyłączanie oświetlenia poza godzinami pracy i towarowania.
Sieć podała, że światło w sklepach będzie się świecić jedynie w godzinach ich pracy, zaś w czasie towarowania ma być przygaszane. Z kolei oświetlenie parkingów i logotypów zewnętrznych będzie włączane tylko po zmroku.
"Głównym założeniem programu jest racjonalne i efektywnie wykorzystanie energii, dzięki czemu nasze sklepy będą także bardziej przyjazne środowisku. Przygotowaliśmy dla pracowników wytyczne oraz dedykowane szkolenia, które określają konkretne zachowania, wskazówki oraz standardy efektywnego wykorzystania energii w Biedronkach, a także wprowadziliśmy szereg technicznych optymalizacji" - stwierdziła w komunikacie Natalia Rompska-Żuk, menedżerka ds. zarządzania energią w sieci Biedronka.
Nowe wytyczne dotyczące oszczędzania energii
Kierownicy placówek otrzymali zalecenie wyłączania oświetlenia w biurach, stołówkach, toaletach i sanitariatach, gdy nie ma w nich ludzi.
ZOBACZ: Wysokie ceny energii. Jak oszczędzać? Co "pożera" najwięcej prądu?
Systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania mają działać w godzinach pracy sklepów w oparciu o ustalone parametry grzania i chłodzenia. Drzwi regałów chłodniczych i mroźni powinny pozostawać zamknięte, gdy nie są używane.
To kolejny etap zmian zmierzających do oszczędzania energii w dyskontach Biedronka. W 2019 roku sieć rozpoczęła montowanie przy sklepach fotowoltaiki. Obecnie ma 118 takich instalacji i przy okazji remontów montuje kolejne. Do końca 2025 roku chce wyposażyć w panele słoneczne 2 tys. swoich placówek.
Czytaj więcej