Filipiny. Szef więziennictwa oskarżony o zabójstwo dziennikarza
Percival Mabasa został zastrzelony w zeszłym miesiącu, gdy jechał do swojego studia radiowego na przedmieściach stolicy Filipin - Manili. Policja oskarżyła szefa służby więziennej Geralda Bantaga o zlecenie tego zabójstwa. W Indeksie Wolności Prasy Filipiny znajdują się na 147 miejscu na 180.
Percival Mabasa wcześniej przedstawiał zarzuty korupcyjne dyrektorowi generalnemu więziennictwa Geraldowi Bantagowi. Dziennikarz był również krytykiem byłego prezydenta Rodrigo Duterte.
- Szef więziennictwa będzie prawdopodobnie najwyższym urzędnikiem w kraju kiedykolwiek oskarżonym o tak poważny czyn - powiedział minister sprawiedliwości Crispin Remulla.
ZOBACZ: USA. Makabryczna zbrodnia. Zabiła kobietę w ciąży i wycięła z jej brzucha dziecko
Bantag jest obecnie zawieszony w obowiązkach służbowych. Policja oskarżyła o zlecenie zabójstwa również jego zastępcę ds. bezpieczeństwa Ricardo Zulueta. Domniemany strzelec, Joel Escorial, w październiku oddał się w ręce sprawiedliwości po tym, jak został zidentyfikowany na nagraniach momentu napadu na dziennikarza.
Bantag i Zulueta zostali również oskarżeni o zlecenie zabicia więźnia, który miał przekazać rozkaz zabójstwa strzelcowi.
- Dyrektor więziennictwa miał zlecić morderstwo Mabasy po ujawnianiu przez dziennikarza poważnych zarzutów korupcyjnych - powiedział Eugene Javier z Narodowego Biura Śledczego.
Bantag zaprzecza jakimkolwiek oskarżeniom. Media przypominają, że został on zatrudniony jeszcze przez byłego prezydenta Rodrigo Duterte.
Na Filipinach przez ostatnich 30 lat zginęło co najmniej 187 dziennikarzy
Decyzja o tym, czy istnieją wystarczające dowody, aby wnieść oskarżenie do sądu, będzie należała do prokuratorów w departamencie sprawiedliwości.
Mabasa, który w swoim programie radiowym posługiwał się nazwiskiem Percy Lapid, został zabity 3 października. Był on drugim dziennikarzem, który zginął od czasu objęcia urzędu przez obecnego prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr.
"To, że incydent miał miejsce w Manili, wskazuje na to, jak bezwzględni są sprawcy i że władze nie potrafią ochronić dziennikarzy i zwykłych obywateli przed krzywdą" - przekazał Narodowy Związek Dziennikarzy Filipin.
ZOBACZ: Filipiny. Działa akademia, która uczy jak być syreną
W ciągu ostatnich trzech dekad na Filipinach zginęło co najmniej 187 dziennikarzy - podaje międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic (RSF).
W Indeksie Wolności Prasy RSF umiejscowił Filipiny na 147 miejscu na 180 ocenianych krajów, co oznacza spadek o dziewięć miejsc od 2021 roku.
Czytaj więcej