Pociąg z Korei Północnej do Rosji. W tle informacje o dostawach broni
Pociąg z Korei Północnej dotarł do Rosji w piątek. Miał to być pierwszy transport, który wjechał do Rosji z tego kraju od kilku lat. W środę Stany Zjednoczone informowały, że Pjongjang potajemnie dostarcza Rosji pociski artyleryjskie. Tymczasem w środę rosyjska służba weterynaryjna informowała, że wysłała do Korei pociąg z końmi.
"Nie można określić dokładnego celu pociągu na podstawie zdjęć, ale przeprawa odbywa się wśród doniesień o sprzedaży broni z Korei Północnej do Rosji i ogólnym oczekiwaniu na wznowienie handlu między tymi dwoma krajami" - poinformował waszyngtoński think tank "38 North" zajmujący się obserwacją ruchów Pjongjangu.
Korea Północna zamknęła 800-metrowy Most Przyjaźni Tumangang (Most Przyjaźni Korea-Rosja), czyli jedyne połączenie lądowe między tymi krajami, w lutym 2020 roku podczas pandemii COVID-19 - przekazał Reuters.
Korea Północna ma potajemnie dostarczać uzbrojenie Rosji
Biały Dom powiedział w środę, że Waszyngton ma informacje wskazujące na to, że Korea Północna potajemnie dostarczała Rosji "znaczną" liczbę pocisków artyleryjskich na wojnę w Ukrainie i próbowała ukryć ich dostawy, wysyłając je przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
ZOBACZ: Korea Północna. Kolejna próba balistyczna wykonana przez reżim w Pjongjangu
Korea Północna z kolei informowała we wrześniu, że "nigdy nie dostarczała Rosji ani broni, ani amunicji i nie planuje tego zrobić".
Pociąg do Korei Północnej z końmi
Według oświadczenia rosyjskiej państwowej służby weterynaryjnej w środę "Rosja i Korea Północna po raz pierwszy od czasu pandemii wznowiły podróż pociągiem". W trzech wagonach jadących do Korei Północnej miało się znajdować 30 kłusaków orłowskich - rasowych koni, hodowanych w Rosji.
ZOBACZ: Korea Północna grozi Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej użyciem broni jądrowej
Reuters przypomina, że "przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest znany jako zapalony jeździec". Został pokazany w 2019 roku przez północnokoreańskie media, podczas jazdy na białym ogierze. "Rosyjskie dane celne pokazują z kolei, że Korea Północna wydała w poprzednich latach tysiące dolarów na konie czystej krwi z Rosji" - poinformowała agencja.
Czytaj więcej