Dr Michał Sutkowski w programie "Gość Wydarzeń". Co wiadomo o nowych wariantach koronawirusa?
Przed nami siódma fala koronawirusa. - Warianty nie są groźne. Są podobne do Omikronu. BQ.1 i BQ.1.1 dają podobne objawy kliniczne - wyjaśnił w niedzielnym programie "Gość Wydarzeń" dr Michał Sutkowski. Wskazał, kto bezwzględnie powinien się zaszczepić drugą dawką przypominającą.
- Musimy pamiętać o tym, że dla osób z wielochorobowością, z wieloma potężnymi chorobami układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycą, dla osób z chorobą nowotworową, dla osób w starszym wieku to może być groźne, to może być zabójcze - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Podkreślił, że "dlatego potrzebna jest czwarta dawka" szczepionki. - Tylko 2,5 mln nas zaszczepiło się tą drugą, dodatkową dawką uzupełniającą, a zatem jest jeszcze dużo do zrobienia.
ZOBACZ: Koronawirus. Wariant Cerber BQ.1.1 szybko rozprzestrzenia się w Niemczech
Zdaniem lekarza Polacy mniej boją się nowych wariantów i dlatego nie chcą się szczepić. - Poczuliśmy, że COVID już nie groźny, że tych przypadków jest mniej - uznał dr Sutkowski.
Dr Sutkowski o tym, kto powinien się zaszczepić czwartą dawką
Przyznał, że koronawirus nie jest już tak groźny. - Każdy może się zaszczepić lub nie, ale my rekomendujemy szczepienia - powiedział lekarz. - Osoby powyżej 60. roku życia, osoby z wieloma chorobami niezależnie od wieku powinny się zaszczepić czwartą dawką. Amen - podkreślił
Piotr Witwicki zapytał gościa, jak wygląda sytuacja w przypadku grypy. - Dwa lata były stosunkowo dobre, jeśli chodzi o grypę, liczbę bezwzględną zakażeń, bo były to 3 mln, a zwykle mamy 5 mln, więc było lepiej - zauważył dr Sutkowski. Stwierdził, że był to efekt dystansowania się czy noszenia maseczek. - Ale problem jest. Bardzo dużo ludzi choruje, bardzo dużo ludzi trafia do szpitala - powiedział.
ZOBACZ: Koronawirus: Nowe warianty BQ.1 oraz BQ.1.1 zaatakowały w USA. Coraz więcej przypadków zachorowań
- Szczepienia są skuteczne nie tylko przeciwko grypie, ale i przeciwko powikłaniom grypy - zauważył lekarz. Wyjaśnił, że "szczepionka jest robiona na podstawie tego, co wiemy na temat grypy na półkuli południowej". - Na podstawie tej wiedzy wykonujemy szczepionki i te szczepionki są skuteczne wobec wariantu, który będzie dominował na półkuli północnej - powiedział dr Sutkowski. - Mamy w tym roku dwa nowe podwarianty wirusa: typu A H3N2 Darwin i drugi - typu B, który się nazywa Austria - dodał.
WIDEO: Dr Michał Sutkowski w programie "Gość Wydarzeń"
Polska niechlubnym liderem rankingu. Chodzi o otyłość wśród dzieci
Dr Michał Sutkowski został poproszony o skomentowanie badania zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia "Zdrowie dzieci w pandemii COVID-19", z którego wynika, że jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o tempo przyrostu otyłości wśród najmłodszych.
- Zacznijmy od dorosłych. 68 proc. mężczyzn ma nadwagę i otyłość w Polsce, a 53 proc. dorosłych kobiet. Jeśli chodzi o dzieci, między pierwszym a trzecim rokiem życia 10 proc. ma nadwagę i otyłość. Na drugim końcu młodzież 15-18 lat - 22 proc, a w środku prawdziwy dramat. Między 8. a 12. rokiem życia 30 proc. ma nadwagę i otyłość. Takiej statystyki jeszcze nie było - mówił dr Sutkowski.
ZOBACZ: Badanie stanu zdrowia ośmiolatków. Częstsze otyłość i nadwaga. Minister zapowiada nowy projekt
Jak ma się to zmiany nawyków Polaków w ostatnich latach? - Garstka osób rzeczywiście uprawia sport. 46 proc. dzieci w ogóle nie zajmuje się sportem - zauważył lekarz. - Dzieci biorą przykład z rodziców. 95 proc. tej otyłości u dzieci wynika z tego, że za dużo jedzą, a za mało się ruszają. Tylko 5 proc. to są różnego rodzaju choroby - powiedział dr Sutkowski. - To jest problem wagi ciężkiej - dodał.
Czytaj więcej