Gdańsk. Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte
W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku w piątek o 11:30 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. W nabożeństwie uczestniczyły rodziny oraz przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda.
Nabożeństwo żałobne prowadził ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp. Wiesław Lechowicz. W piątek pochowani zostali jr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
Pogrzeb z udziałem prezydenta
W uroczystościach brali udział potomkowie i rodziny obrońców oraz prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wiceminister kultury Jarosław Sellin.
- Uświadommy sobie, że dla tych 9 żołnierzy to jest być może pierwszy uroczysty, katolicki pogrzeb, a z całą pewnością pierwszy uroczysty, bo zostali pogrzebani wcześniej płytko w dole, nie w grobie, w dole - nazwijmy to po imieniu - po prostu przez Niemców, jako zabici tutaj żołnierze - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że dla tych żołnierzy to "pierwsze, prawdziwe namacalne pożegnanie - nie tylko symboliczne, w modlitwie, w duchu, w świadomości tego, że na pewno odeszli, skoro nigdy potem się nie znaleźli".
WIDEO: Gdańsk. Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte
- To miejsce symbol dla całego świata. Miejsce, w którym rozpoczęła się 83. lata temu II wojna światowa - powiedział prezydent w czasie uroczystości. - Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci - dodał.
ZOBACZ: Dulkiewicz: pamięć o bohaterach Westerplatte nie należy do jednej opcji politycznej
WIDEO: Pogrzeb obrońców Westerplatte. Uroczystości w Gdańsku
Po mszy, trumny ze szczątkami zostały przeniesione na wojskowe samochody. Kondukt ulicami miasta udał się na cmentarz Wojska Polskiego na Westerplatte, gdzie żołnierze zostali złożeni do grobów.
Czytaj więcej