Zamość. Darmowy kurs "życia po polsku" dla uchodźców z Ukrainy
Darmowy kurs "życia po polsku" to kilkadziesiąt godzin lekcji z języka polskiego, historii i informatyki dla uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Szkolenie organizowane jest w Zamościu. W pierwszej edycji uczestniczy 80 osób, do drugiej zapisało się już 60 kolejnych chętnych.
"Dziennik Wschodni" podaje, że z tej formy edukacji może skorzystać w sumie 225 uchodźców z Ukrainy. Organizatorem jest "Fundacja Potrafisz Polsko!", która korzysta z finansowania Funduszu Pracy Integracja Cudzoziemców na Rynku Pracy w ramach konkursu "Razem Możemy Więcej".
Pierwsze lekcje ruszyły w połowie października. Kurs odbywa się przy zamojskiej parafii katedralnej. Jego uczestnikami są osoby, które uciekły przed wojną i osiedliły się w powiecie zamojskim oraz ościennych.
- To projekt adresowany do osób pełnoletnich, które ukończyły 18 rok życia, ale mamy wśród uczestników także dwie osoby powyżej 70 roku życia – powiedziała dla "Dziennika Wschodniego" Aleksandra Wojtyna, koordynatorka szkoleń realizowanych w Zamościu.
Kurs może pomóc w znalezieniu pracy
Pełne szkolenie obejmuje 20 godzin z języka polskiego oraz po 10 godz. z historii i informatyki.
Podczas kursu uchodźcy będą uczyć się m.in. mówić i czytać po polsku, poznają poszczególne zagadnienia historyczne, w tym te związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi. Dowiedzą się też, jak złożyć konto w banku, nabyć nieruchomość, skorzystać z pomocy socjalnej i mieszkaniowej.
ZOBACZ: Uchodźcy z Ukrainy. Sondaż: 65 proc. nie planuje na razie powrotu do kraju
W trakcie trwania szkolenia mają zapewnione wyżywienie, ubezpieczenie oraz opiekę nad dziećmi w miejscu szkolenia.
Po ukończeniu edukacji uczestnicy dostaną notebooki oraz certyfikaty, które będą mogli okazywać podczas poszukiwania pracy.
Czytaj więcej