Rząd przyjął uchwałę w sprawie atomu. Wybrano technologię
Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Pierwszą elektrownię wybudują Amerykanie, wybrano też technologię - Westinghouse AP1000. - Sygnalizujemy naszą gotowość do trzeciego projektu jądrowego, w Polsce centralnej, którego lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych kwartałach - dodał Morawiecki.
Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP.
Zgodnie z tym projektem rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego ws. budowy elektrowni jądrowej, który został przygotowany na podstawie polko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Została ona podpisana w 2020 roku.
Jak napisano w wykazie, projekt przewiduje również "wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".
Po godz. 14. szef rządu przekazał, że uchwała została przyjęta.
Koreańczycy zbudują elektrownię atomową w Polsce
Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w poniedziałek zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.
ZOBACZ: Koreańczycy zbudują elektrownię atomową w Polsce. "Budują w budżecie i w terminie"
We wtorek polscy przedstawiciele przyglądali się budowie nowych reaktorów w jednej z działających już elektrowni w Korei Południowej.
- Jesteśmy na terenie elektrowni atomowej w Korei, gdzie dobudowywane są nowe bloki. Właśnie tak może wyglądać przyszłość Pątnowa - powiedział w Polsat News Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
Czytaj więcej