Holandia. Przykleili się do "Dziewczyny z perłą". Idą na miesiąc do więzienia

Świat
Holandia. Przykleili się do "Dziewczyny z perłą". Idą na miesiąc do więzienia
PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Policjanci przed Mauritshuis museum w Hadze. Aktywiści klimatyczni próbowali się tam przykleić do słynnego obrazu Jana Vermeera.

Dwaj działacze klimatyczni, którzy zaatakowali w Holandii bezcenny, znany na całym świecie obraz "Dziewczyna z perłą", otrzymali złagodzony o połowę wyrok, bo sędzia uznała, że "nie chce zniechęcać do protestowania". Aktywiści weszli do muzeum, jeden z nich przykleił głowę do szyby chroniącej dzieło, drugi przykleił do ściany obok rękę. Kara to dwa miesiące więzienia, w tym jeden w zawieszeniu.

Holenderski sąd skazał dwóch aktywistów klimatycznych za próbę zniszczenia legendarnego obrazu Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą", który został namalowany w 1665 roku.

Przykleił głowę do legendarnego obrazu

27 października działacze klimatyczni weszli do Muzeum Mauritshuis w Hadze. Jeden z nich przykleił klejem głowę do szyby, która zabezpiecza dzieło. Drugi do ściany obok skarbu holenderskiej kultury przykleił rękę.

 

Władze muzeum poinformowały, że w stronę dzieła rzucona została także nieznana substancja.

 

Policja zatrzymała po incydencie trzy osoby.

 

ZOBACZ: Nowa metoda przywracania barw starym obrazom odkryciem Polaków

 

W środę agencja Reutera poinformowała, że dwaj Belgowie usłyszeli wyrok dwóch miesięcy więzienia - w tym jednego w zawieszeniu.

 

"Bezcenne dzieło sztuki, które wisiało tam dla wszystkich, zostało zanieczyszczone przez oskarżonych, którzy uznali, że ich przesłanie jest ważniejsze niż cokolwiek innego" - mówił prokurator.

 

Oskarżyciel domagał się dla sprawców czterech miesięcy więzienia, przy czym dwóch w zawieszeniu.

Sędzia: "Nie chcę zniechęcać do protestowania"

Jednak prowadząca rozprawę sędzia uznała, że nie chce zbyt surowym wyrokiem "zniechęcać innych do protestowania".

 

Proces odbywał się w trybie przyspieszonym. Trzeci aktywista, który nie zgodził się na taki tryb procedury, będzie sądzony w piątek.

 

Wszyscy trzej to członkowie grupy ekologicznej Just Stop Oil Belgium ("Po prostu zatrzymać ropę"). Grupa ta - według agencji Reutera - nie jest tożsama z brytyjską organizacją o tej samej nazwie.

 

ZOBACZ: Rekord na polskim rynku sztuki. Obraz Andrzeja Wróblewskiego sprzedany za ponad 13 mln zł

 

Wcześniej, także w październiku, działacze organizacji o nazwie Just Stop Oil oblali zupą pomidorową obraz Vincenta van Gogha "Słoneczniki" w londyńskiej Galerii Narodowej (Wielka Brytania). Obraz nie ucierpiał, bo także był chroniony przez szkło.

 

Organizacja, do której należą skazani Belgowie uznała wyrok za "ironiczny". "Czy to nie ironia, że ​​działacze na rzecz klimatu, którzy bez użycia przemocy sprzeciwiają się masowej rzezi życia na Ziemi zostali skazani?" - napisano w liście.

 

Tymczasem holenderskie muzeum poinformowało, że obraz wrócił już na salę ekspozycyjną. "By go oglądać, nie - dotykać" - pisze placówka na Twitterze.

 

hlk/zdr / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie