Holandia. Przykleili się do "Dziewczyny z perłą". Idą na miesiąc do więzienia
Dwaj działacze klimatyczni, którzy zaatakowali w Holandii bezcenny, znany na całym świecie obraz "Dziewczyna z perłą", otrzymali złagodzony o połowę wyrok, bo sędzia uznała, że "nie chce zniechęcać do protestowania". Aktywiści weszli do muzeum, jeden z nich przykleił głowę do szyby chroniącej dzieło, drugi przykleił do ściany obok rękę. Kara to dwa miesiące więzienia, w tym jeden w zawieszeniu.
Holenderski sąd skazał dwóch aktywistów klimatycznych za próbę zniszczenia legendarnego obrazu Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą", który został namalowany w 1665 roku.
Przykleił głowę do legendarnego obrazu
27 października działacze klimatyczni weszli do Muzeum Mauritshuis w Hadze. Jeden z nich przykleił klejem głowę do szyby, która zabezpiecza dzieło. Drugi do ściany obok skarbu holenderskiej kultury przykleił rękę.
Władze muzeum poinformowały, że w stronę dzieła rzucona została także nieznana substancja.
Policja zatrzymała po incydencie trzy osoby.
ZOBACZ: Nowa metoda przywracania barw starym obrazom odkryciem Polaków
W środę agencja Reutera poinformowała, że dwaj Belgowie usłyszeli wyrok dwóch miesięcy więzienia - w tym jednego w zawieszeniu.
"Bezcenne dzieło sztuki, które wisiało tam dla wszystkich, zostało zanieczyszczone przez oskarżonych, którzy uznali, że ich przesłanie jest ważniejsze niż cokolwiek innego" - mówił prokurator.
Oskarżyciel domagał się dla sprawców czterech miesięcy więzienia, przy czym dwóch w zawieszeniu.
Sędzia: "Nie chcę zniechęcać do protestowania"
Jednak prowadząca rozprawę sędzia uznała, że nie chce zbyt surowym wyrokiem "zniechęcać innych do protestowania".
Proces odbywał się w trybie przyspieszonym. Trzeci aktywista, który nie zgodził się na taki tryb procedury, będzie sądzony w piątek.
Wszyscy trzej to członkowie grupy ekologicznej Just Stop Oil Belgium ("Po prostu zatrzymać ropę"). Grupa ta - według agencji Reutera - nie jest tożsama z brytyjską organizacją o tej samej nazwie.
ZOBACZ: Rekord na polskim rynku sztuki. Obraz Andrzeja Wróblewskiego sprzedany za ponad 13 mln zł
Wcześniej, także w październiku, działacze organizacji o nazwie Just Stop Oil oblali zupą pomidorową obraz Vincenta van Gogha "Słoneczniki" w londyńskiej Galerii Narodowej (Wielka Brytania). Obraz nie ucierpiał, bo także był chroniony przez szkło.
Organizacja, do której należą skazani Belgowie uznała wyrok za "ironiczny". "Czy to nie ironia, że działacze na rzecz klimatu, którzy bez użycia przemocy sprzeciwiają się masowej rzezi życia na Ziemi zostali skazani?" - napisano w liście.
Tymczasem holenderskie muzeum poinformowało, że obraz wrócił już na salę ekspozycyjną. "By go oglądać, nie - dotykać" - pisze placówka na Twitterze.
Czytaj więcej