Szybciej i taniej. Światowy lider technologii jądrowej postawi elektrownię w Polsce

Polska
Szybciej i taniej. Światowy lider technologii jądrowej postawi elektrownię w Polsce
Polsat News
Przygoda Korei z atomem zaczęła się w latach '50. 

Korea Południowa buduje reaktory atomowe od 50 lat - a teraz chce postawić elektrownię atomową w Polsce. Chodzi o reaktor APR 1400 - to tzw. reaktory trzeciej generacji. To bardzo bezpieczna konstrukcja, bo nawet w przypadku awarii reaktorowi nie grozi przegrzanie.

Korea Południowa jest trzy razy mniejsza od Polski, ale na półwyspie mieszka 50 mln osób. Do tego ma potężny przemysł - ale brakuje tam surowców. Dlatego głównym źródłem energii są tam elektrownie atomowe, które generują blisko 1/3 prądu zużywanego na półwyspie.

 

Przygoda Korei z atomem zaczęła się w latach '50. 

 

Pięć lat po tym, jak Korea Południowa przystąpiła do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej miała już pierwszy reaktor doświadczalny - pod koniec lat '70. Koreańczycy podłączyli pierwszy blok jądrowy do sieci.

 

- W tym momencie w Korei pracują cztery elektrownie, piąta ma być oddana w 2026 roku. Mają 24 działające reaktory. Dla porównania -  Francuzi mają ich 60 - Jędrzej Stachura z Biznesalert.pl.

Światowi liderzy technologii jądrowej

Koreańczycy, obok Amerykanów i Francuzów, są światowymi liderami w technologii jądrowej. Inwestycja w atom to dziesiątki miliardów złotych - umowa na sto lat i strategiczny sojusz. - Dla nich są to bardzo ważne kontrakty właśnie dlatego, że to jest współpraca na wiele, wiele lat - mówi dr hab. Marcin Jacoby, Zakład Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.

 

Koreańczyk przekonują, że zrobią to szybciej niż Francuzi czy Amerykanie. Według założeń polskiego rządu pierwsza elektrownia ma powstać do 2033 roku.

 

ZOBACZ: ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

 

- Zwykle potrzeba około 10 lat, żeby postawić elektrownię atomową, Koreańczycy natomiast oferują budowę w sześć lat - wyjaśnia Krystian Machnik z Napromieniowani.pl. 

 

Ich elektrownia ma być też o 1/3 tańsza od konkurencji. Koreańczykom bardzo zależy na kontrakcie, bo w Europie nie budowali jeszcze elektrowni atomowej - ta w Polsce byłaby pierwsza.

 

ZOBACZ: Wielki powrót do atomu. W Europie przybywa reaktorów


- Europa jest tu nowym inwestorem, ale trzeba pamiętać, że Korea jest największym inwestorem w Polsce od wielu lat. Zatrudniają tu kilkadziesiąt tysięcy ludzi - mówi dr hab. Jacoby.

 

Reaktory wodno-ciśnieniowe APR - 1400

Koreańczycy chcą wybudować w Polsce reaktory wodno-ciśnieniowe APR - 1400. To jest z najbardziej nowoczesnych reaktorów na świecie, bardzo wydajny. To reaktory trzeciej generacji. Do chłodzenia reaktorów nie potrzebują prądu - dzięki czemu są bezpieczniejsze niż reaktory starszego typu.

 

ZOBACZ: Koreańskie inwestycje w Polsce. Jest ich coraz więcej

 

- Reaktor musi być cały czas chłodzony, paliwo musi być też całe czas chłodzone, ta woda musi być w obiegu, parować, chłodzić. Jeśli ona stanie, wówczas system bezpieczeństwa przestanie istnieć. Natomiast Koreańczycy zastosowali bardzo fajny system pasywnego układu bezpieczeństwa, który nie potrzebuje prądu, żeby wciąż chłodzić reaktor - wyjaśnia Krystian Machnik z Napromieniowani.pl. 

 

Po tragedii w Fukushimie. Wprowadzono w nich jeszcze dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu to teraz najnowocześniejsze reaktory na świecie.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie