Odszkodowanie za straty wojenne od Niemiec. MSZ ujawnia szczegóły noty

Polska
Odszkodowanie za straty wojenne od Niemiec. MSZ ujawnia szczegóły noty
Polsat News
Rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło szczegóły noty dyplomatycznej, która została wysłana do Niemiec w związku z roszczeniami Polski dotyczącymi strat poniesionych w czasie II wojny światowej. Resort podał m.in., że w nocie użyte zostało pojęcie "odszkodowania", a nie "reparacje" oraz że znalazła się tam kwota odszkodowania, którego domaga się nasz kraj.

Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował o wysłaniu do Niemiec oficjalnej noty dyplomatycznej dotyczącej reparacji. Początkowo treść dwustronicowego dokumentu była ściśle chronioną tajemnicą.

Co znalazło się w nocie wysłanej do Niemiec?

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym ujawniło szczegóły noty dyplomatycznej przesłanej do Niemiec.

 

MSZ podało, że w nocie Polska domaga się:

 

1. Odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych;

2. Zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd;
3. Podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec;
4. Zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych;
5. Uregulowania należności wynikających z rabunkowej działalności Kas Kredytowych Rzeczy finansujących zbrodniczy wysiłek wojenny III . Rzeszy oraz z działalności Banku Emisyjnego w Polsce;
6. Pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech;
7. Pełnego i systemowego uregulowania obecnego statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej, w szczególności w kwestii nauczania języka ojczystego;
8. Właściwej współpracy z Rzeczpospolitą Polską w zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej;
9. Podjęcia przez władze niemieckie skutecznych działań na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu prawdziwego obrazu wojny i jej skutków, szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę

Jasina: Noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej

Rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina podkreślił, że "w nocie użyte zostało pojęcie 'odszkodowania', a nie 'reparacje'. Wyjaśnił, że "pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty"

 

Dodał, że wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom, w nocie zawarto kwotę odszkodowania, które należy się Polsce. 

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. PiS zgłosił poprawkę. Chce rekompensaty także od Rosji

 

Wyjaśnił też, że "rachunek strat wojennych spowodowanych przez ZSRR zostanie przygotowany w oparciu o badania analogiczne" do tych, które doprowadziły do sporządzenia Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji.

 

Jasina podkreślił, że "ujawnienie opinii publicznej noty skierowanej bezpośrednio do innego państwa byłoby naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji, a "noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej".

Raport o stratach Polski podczas II wojny światowej

O temacie reparacji zrobiło się głośno po publikacji raportu o stratach Polski podczas II wojny światowej. Przedstawiono go na uroczystej prezentacji 1 września - w 83. rocznicę agresji nazistowskich Niemiec na nasz kraj - na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Straty Polski wyceniono w raporcie na sześć bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. W przeliczeniu daje to jeden bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie