Gigantyczne godło Polski ze 100 tys. drzew. Są pierwsze zdjęcia
Nadleśnictwo Lipusz opublikowało pierwsze zdjęcia "Leśnego Orła", który powstał po posadzeniu prawie 100 tys. drzew. Polskie godło w leśnym wydaniu powstało na wzorze o powierzchni 99 898,26 m2 i walczy o rekord Guinnessa.
"Godło Polski" zostało posadzone w październiku 2018 roku na Kaszubach, w Nadleśnictwie Lipusz (woj. pomorskie). Powstało w miejscu, gdzie było epicentrum huraganu, który przeszedł tam w sierpniu 2017 roku, niszcząc duży obszar lasów. Tylko w tym nadleśnictwie powalonych zostało 2,3 mln metrów sześciennych drzew.
Leśnicy oraz harcerze Chorągwi Gdańskiej ZHP postanowili nie tylko z powrotem zalesić ten teren, ale także uczcić obchodzoną wówczas 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W ten sposób powstał projekt "leśnego orła". W sadzeniu "godła" wzięło udział trzy tysiące osób.
"Leśne godło" tworzy prawie 100 tys. drzew
Wizerunek orła tworzy: prawie 400 modrzewi (pazury i korona) oraz ponad 23 tys. brzóz. Tłem godła jest ponad 67 tys. sosen. Po trzech latach widać pierwsze zarysy leśnego godła.
Leśnicy wyjaśniają, że "wiosną brzoza na tle sosnowej zieleni wyróżnia się jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się będzie złoty. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce orła będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu".
"Leśny orzeł" w walce o rekord Guinnessa
W 2019 roku wykonano pomiar wzoru "leśnego godła", by zakwalifikować projekt do walki o rekord Guinnessa. Jego powierzchnia wyniosła 99 898,26 m2.
Na ostateczne przyznanie rekordu trzeba będzie jednak poczekać do zwarcia koron drzew oraz ich przebarwienia.
Czytaj więcej