Niemcy: Rządowy projekt ws. legalizacji marihuany. Dystrubycja w specjalnych sklepach
Niemiecki rząd w środę wstępnie zatwierdził projekt resortu zdrowia zakładający, że posiadanie do 30 gramów marihuany ma być legalne. Plan musi dostać zielone światło od Unii Europejskiej.
Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach przedstawił dokument na temat planowanych przepisów regulujących kontrolowaną dystrybucję i konsumpcję marihuany w celach rekreacyjnych przez dorosłych.
Według projektu kupowanie i posiadanie od 20 do 30 gramów marihuany do osobistego spożycia byłoby zalegalizowane.
Projekt musi zatwierdzić Komisja Europejska
Rząd koalicyjny zawarł w zeszłym roku porozumienie w sprawie wprowadzenia ustawodawstwa dot. legalizacji marihuany w ciągu czterech lat, aby umożliwić jej dystrybucję w licencjonowanych sklepach.
ZOBACZ: Tajlandia zalegalizowała konopie indyjskie. Palacze świętują, biznesmeni liczą na zyski
Dalsze prace na ustawą będą kontynuowane, gdy Komisja Europejska potwierdzi, że projekt jest zgodny z prawem UE. Jak zauważa jednak "Deutsche Welle", eksperci prawni Bundestagu ocenili niedawno, że założenia projektu mogą być sprzeczne z decyzję ramową UE z 2004 r. dot. przestępstw i kar w handlu narkotykami, zgodnie z którą członkowie wspólnoty muszą zwalczać sprzedaż marihuany.
Niemcy byłyby zatem pierwszym krajem w UE, w którym marihuana zostałaby zalegalizowana. Nawet kraje, w których podejście do marihuany jest liberalne, nie zalegalizowały jej. W Czechach można posiadać do 10 g suszu konopnego z konopi indyjskich na własny użytek. Z kolei w Holandii można posiadać do pięciu gramów.
Konopie do celów leczniczych
Wiele krajów europejskich, w tym Niemcy, zalegalizowały już konopie indyjskie do ograniczonych celów leczniczych.
Legalizacja marihuany może przynieść Niemcom roczne dochody podatkowe i oszczędności około 4,7 miliarda euro oraz stworzyć 27 tys. nowych miejsc pracy - wynika z szacunków przeprowadzonych w zeszłym roku.
Jak podał Lauterbach, w ostatnim roku marihuanę w Niemczech zażyły cztery miliony osób. Legalizacja ma pomóc w zwalczaniu czarnego rynku sprzedaży środka.
Czytaj więcej