Zaćmienie Słońca w Polsce. Wyjątkowy "spektakl" na niebie za nami
We wtorek można było oglądać częściowe zaćmienia Słońca, z perspektywy Polski, najbardziej spektakularne od 7 lat. Osiągnęło maksimum krótko po godzinie 12, a koniec tego wyjątkowego "spektaklu" nastąpił około godziny 13:30.
We wtorek nad Polską wystąpiło częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko można było podziwiać niemal z każdego miejsca w kraju, jednak w niektórych regionach było to utrudnione przez zachmurzenie. Było to najgłębsze zaćmienie widoczne z Polski od 2015 roku.
Gdy Księżyc zasłoni Słońce
Zaćmienie Słońca rozpoczęło się w Warszawie o godzinie 11:14. Jego najbardziej zaawansowany etap nastąpił o godz. 12:23, a zakończyło się około 13:30.
Zaćmienie to sytuacja, w której tarcza słoneczna przesłonięta jest przez przechodzący przed nią Księżyc.
Najbardziej efektowne są zaćmienia całkowite, podczas których przesłonięta jest cała tarcza słoneczna. Można wówczas obserwować ciemny obszar otoczony tak zwaną koroną słoneczną.
ZOBACZ: Zaćmienie słońca w Polsce. Gdzie obejrzeć?
Z częściowym zaćmieniem Słońca mamy do czynienia, gdy zasłonięty jest jedynie fragment tarczy słonecznej.
Są jeszcze zaćmienia obrączkowe, gdy Księżyc nie zasłania całej tarczy słonecznej, widać wtedy "obrączkę".
WIDEO - Prognoza pogody Polsat News
Rzadkie ale... częste
Zaćmienia Słońca są rzadkie na konkretnym obszarze. W Polsce całkowite zaćmienie naszej gwiazdy obserwowane było w 1954 roku w okolicach Suwałk. Kolejne nastąpić ma w 2075 roku. Poprzednie zaćmienie częściowe było widoczne z Polski 10 czerwca 2021 roku.
Same w sobie zaćmienia wcale nie są jednak rzadkie. W ciągu tysiąclecia na Ziemi widocznych jest średnio 2375 zaćmień Słońca, w tym: 659 zaćmień całkowitych, 838 zaćmień częściowych, 773 zaćmień obrączkowych i 105 zaćmień hybrydowych (obrączkowo-całkowitych) - podaje IMGW.
ZOBACZ: Zobaczcie, jak pięknie wyglądało z ziemskiej orbity wczorajsze zaćmienie Słońca
W ciągu roku może więc wystąpić od 2 do 5 zaćmień słonecznych, które można obserwować w różnych miejscach na kuli ziemskiej. Pięć zaćmień rocznie zdarza się najrzadziej.
W czasie obserwacji zaćmienia należy zachować zasady bezpieczeństwa. Trzeba założyć odpowiednie okulary użyć przydymionego szkła, patrzeć przez płytę CD, bądź rzucić obraz zaćmienia na ekran. Można także znaleźć w internecie transmisje organizowane przez ośrodki badawcze i obserwatoria astronomiczne.
Czytaj więcej