Sasin: Jesteśmy blisko wskazania partnera do budowy elektrowni jądrowej
- Jesteśmy bliżej podjęcia decyzji ws. wykonawcy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował Jacek Sasin po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańską minister energii. - Jest duża szansa, że będzie to koncern Westinghouse - dodał wicepremier.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkali się w niedzielę w Waszyngtonie z amerykańską minister energii Jennifer Granholm.
- Było to bardzo konstruktywne i dobre spotkanie. Dotyczyło naszych wspólnych projektów w zakresie energetyki jądrowej - wyjaśnił Jacek Sasin.
- Udało nam się wyjaśnić wszystkie kwestie dotyczące wyboru partnera zagranicznego w rządowym projekcie energetyki jądrowej - powiedział.
Przypomniał, że "projekt ten przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych". - Jesteśmy chyba bardzo blisko tego, aby wskazać już tego partnera. Myślę, że po tym spotkaniu jesteśmy o wiele bliżej podjęcia tej decyzji - stwierdził.
- Jest bardzo duża szansa, że będzie nim amerykański koncern Westinghouse - dodał.
"Przed nami projektowanie"
- Warto przypomnieć, że polski program jądrowy obejmuje nawet do 9 GW mocy - przypomniała z kolei Anna Moskwa. - To obejmuje dwie lokalizacje. Ten potencjał będzie wzmocniony małymi, średnimi reaktorami - dodała. - Każda ilość tej czystej, własnej bezpiecznej energii w Polsce jest niezbędna - zaznaczyła.
- Wspólnie ze stroną amerykańską przygotowaliśmy dokumenty m.in. do decyzji środowiskowej. Przed nami projektowanie. Do tego potrzebujemy partnera technologicznego - powiedziała Moskwa. - Jednym z tych potencjalnych partnerów jest strona amerykańska w postaci firmy Westinghouse - dodała minister.
Elektrownie jądrowe w Polsce
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda.
Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.
Oferty dla polskiego rządu ws. budowy bloków złożyły francuskie EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA.
Czytaj więcej