Warszawa: Wybuchy i śmigłowiec nad miastem. To ćwiczenia jednostki specjalnej GROM
W poniedziałek wieczorem mieszkańcy warszawskich dzielnic Ursus, Włochy i Bemowo słyszeli głośne wybuchy. Widzieli też nisko latający śmigłowiec Black Hawk. Jak się okazuje, były to ćwiczenia jednostki specjalnej GROM.
"Loty wojskowego statku powietrznego wykonywane były w koordynacji z CTR Warszawa. Przedsięwzięcie zostało wcześniej zgłoszone do Policji oraz Jednostki Straży Pożarnej" - przekazał polsatnews.pl wydział prasowy Centrum Operacyjnego MON.
W sieci pojawiły się nagrania śmigłowca Black Hawk lecącego w pobliżu zabudowań. Jak wyjaśnia MON, ćwiczenia odbywały się z użyciem "środków pozoracji".
"We wskazanym rejonie żołnierze Sił Zbrojnych RP przeprowadzali zajęcia programowe z użyciem środków pozoracji oraz wojskowego statku powietrznego z zachowaniem niezbędnych warunków bezpieczeństwa. To standardowa działalność szkoleniowa polskiego wojska" - wyjaśnia MON w przesłanym komunikacie.
"Nie wszystkie ćwiczenia można przeprowadzać poza miastem, szczególnie te w których ćwiczone są kwestie w warunkach miejskich. Żołnierze muszą być gotowi do działania w każdych okolicznościach, dlatego muszą ćwiczyć nie tylko na poligonach, ale także w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości" - podkreślono.
Polska kupi wyrzutnie rakiet z Korei Południowej
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Pierwsze wyrzutnie trafią do Polski w przyszłym roku.
ZOBACZ: Polska kupi wyrzutnie rakiet z Korei Południowej. Podpisano umowę
Umowa ramowa przewiduje dostawy 288 wieloprowadnicowych wyrzutni K239 Chunmoo produkowanych przez grupę Hanwha. 18 pierwszych wyrzutni, na podwoziach Jelcz, ma zostać dostarczonych wraz z zapasem amunicji w 2023 r.
Współpraca między Polską i Koreą Południową
Na początku Błaszczak podziękował za bardzo owocną współpracę między Polską i Koreą Południową w dziedzinie obronności. - Analiza wojny na Ukrainie, szczególnie analiza skutecznej obrony przed inwazją rosyjską ze strony ukraińskiej wskazuje, jak duże znaczenie, dużą wagę ma artyleria. Stąd też podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu polskiej artylerii, szczególnie artylerii rakietowej - powiedział.
Przypomniał, że 2019 r. Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. nabycia dla polskich sił zbrojnych dywizjonu HIMARS. Jak dodał, w przyszłym roku będzie dostawa tego sprzętu.
ZOBACZ: USA. Departament Obrony: Rosja nie zniszczyła żadnego systemu rakietowego HIMARS
Szef MON podkreslił, że Chunmoo są bardzo zbliżone, jeśli chodzi o charakterystykę, do HIMARS-ów. - To bardzo dobra broń, bardzo dobry sprzęt, a myślę, że naszym wspólnym sukcesem polsko-koreańskim jest to, że pierwszy dywizjon Chunmoo będzie dostarczony do Polski już w przyszłym roku - stwierdził.
Czytaj więcej