Tauron wypowiada umowy na dostawy gazu. Sasin: Oczekuję wycofania się z decyzji
"Oczekuję od Prezesa Tauron PE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dotyczącej wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania" - napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin. W ostatnich dniach klienci spółki otrzymywali wypowiedzenia, które firma tłumaczyła "niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu".
W ostatnim czasie część klientów Grupy Tauron otrzymała wypowiedzenia umów na dostawę gazu. Chodzi o osoby objęte gwarancjami urzędowej ceny gazu do końca 2027 roku. Spółka przekonywała, że rządowa tarcza antyinflacyjna "gwarantuje, niezależnie od sprzedawcy, urzędowe ceny gazu do 2027 roku. W momencie wygaśnięcia umów z Tauronem, gaz będzie dostarczało PGNiG. Dla klientów zmiana ta będzie więc nieodczuwalna".
W pismach przesłanych klientom Tauron twierdził, że "decyzja spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu. Podjęliśmy ją właśnie teraz, bo mamy pewność, że są państwo chronieni poprzez mechanizm urzędowej kontroli ceny gazu".
ZOBACZ: Putin składa propozycję prezydentowi Turcji. Chodzi o dostawy gazu
Jacek Sasin: Nie ma mojej zgody na takie działania
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin we wtorek napisał na Twitterze, że oczekuje od Prezesa Tauron PE "natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dotyczącej wypowiadania umów na gaz."
"Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu" - dodał.
Następnie odpowiedziała spółka, również na Twitterze. "Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu - bez przerwy. Zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków, automatycznie" - zapewniono w komunikacie.
Według firmy klient będzie mógł też wybrać sprzedawcę samodzielnie, a Tauron pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności. Spółka podkreśla też, że jest w kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych i PGNiG.
Tauron Polska Energia
Tauron Polska Energia jest spółką akcyjną. 30,06 procent udziałów ma Skarb Państwa, 10,39 KGHM Polska Miedź, 5,06 Nationale-Nederlanden, a 54,49 należy do pozostałych indywidualnych i instytucjonalnych inwestorów. Zgodnie ze statutem spółki, Skarb Państwa ma prawo do powoływania połowy członków rady nadzorczej, pod warunkiem, że posiada 25 procent głosów na walnym zgromadzeniu.
Czytaj więcej