Microsoft: Ataki ransomware na polskie i ukraińskie firmy logistyczne
Firma Microsoft poinformowała w piątek o wykryciu nowej kampanii cyberataków ransomware przeciwko firmom transportowym i logistycznym w Polsce i w Ukrainie. Eksperci koncernu zauważyli podobieństwa do innych ataków grup powiązanych z rosyjskimi władzami.
Jak podał w komunikacie zespół Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), atak został dokonany 11 października za pomocą nieznanego przedtem złośliwego oprogramowania "Prestige". Atak ransomware polega na zaszyfrowaniu danych systemu i żądaniu okupu za jego odszyfrowanie. W tym przypadku hakerzy wcześniej uzyskali dostęp do uprawnień administratorów sieci.
ZOBACZ: Blackout w Polsce? Rosjanie planują gigantyczne cyberataki
Według ekspertów, atak ten nie był związany z żadną z 94 znanych dotąd grup przestępczych i MSTIC nie był w stanie przypisać odpowiedzialności za atak. Zauważył jednak, że lista ofiar zgodna jest z notowanymi ostatnio atakami grup związanych z rosyjskimi władzami, które uderzyły za pomocą wymazujących dane wirusów FoxLoad i HermeticWiper.
Morawiecki: Wojny naszych czasów toczą się w cyberprzestrzeni
W czwartek o zagrożeniu cyberatakami i koniecznością współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej informował premier Mateusz Morawiecki. Jego list odczytano podczas otwarcia szczytu cyfrowego CEE Digital Summit 2022. Premier dodał w nim, że przez agresywne działania Rosji tę współpracę trzeba zacieśniać.
Szef rządu zwrócił uwagę, że nowożytne wojny toczą się na lądzie, morzu i w powietrzu, a wojny naszych czasów toczą się w cyberprzestrzeni.
ZOBACZ: Niemcy: Najwyższy urzędnik ds. cyberbezpieczeństwa oskarżony o kontakty z Rosją. Ma stracić pracę
"Wojna w Ukrainie pokazała, że rosyjską armię można pokonać, ale żeby pokonać Rosję, trzeba pokonać jedną z największych na świecie armii internetowych trolli" - stwierdził Morawiecki.
Czytaj więcej