Hiszpania: Zaprezentowano hiperrealistyczną rzeźbę obrazującą ciało Jezusa Chrystusa
W katedrze w Salamance można podziwiać rzeźbę będącą niezwykle realistycznym odzwierciedleniem ciała Jezusa Chrystusa. Figura powstała na podstawie badań nad Całunem Turyńskim, jakie naukowcy prowadzili przez ostatnich 15 lat.
Katolicka Agencja Informacyjna (CNA) przekazała wieści dotyczące pierwszego hiperrealistycznego odtworzenia ciała Jezusa Chrystusa, które zostało wykonane na bazie danych uzyskanych z badań nad Całunem Turyńskim. Rzeźbę można podziwiać na specjalnej wystawie w katedrze w hiszpańskiej Salamance od piątku 14 października.
Figura została wykonana z lateksu i silikonu. Waży około 165 funtów, czyli niecałe 75 kilogramów. Rzeźba została wykonana przez grupę artystów pod kierownictwem kuratora wystawy Alvaro Blanco, który przez ostatnich 15 lat prowadził badania nad Całunem Turyńskim.
"Byłem pewien, że stanąłem przed Jezusem z Nazaretu"
Jak podaje CNA, w rzeźbie zadbano o dopracowanie każdego szczegółu. Podziwiające ją osoby mogą dostrzec w figurze m.in. prawdziwe ludzkie włosy na całym ciele, piegi, pory, brwi czy rzęsy. Nie zabrakło też widocznych obrażeń, jak np. rozdarcie na głowie spowodowane koroną cierniową, ślady po gwoździach na dłoniach i stopach, rany od biczowania oraz złamany nos, posiniaczone oko i siniaki na ciele od niesienia krzyża.
Rzeźba przedstawia Jezusa w stanie rigor mortis. Nogi Chrystusa są lekko zgięte, a ręce skrzyżowane na wysokości łonowej. Figura przedstawia jego całe ciało. Katolicka Agencja Informacyjna podkreśla, że nie pominięto żadnego detalu, włącznie z obrzezaniem.
- Gdy po raz pierwszy ujrzałem gotową rzeźbę byłem przekonany, że stanąłem przed Jezusem z Nazaretu - powiedział Alvaro Blanco podczas oficjalnej prezentacji, cytowany przez CNA.
ZOBACZ: Franciszek odwiedził grób pierwszego papieża, który abdykował. W Watykanie roi się od spekulacji
Rzeźba odwiedzi cały świat
Figura zaprezentowana przez ArtiSplendore, firmę specjalizującą się w wystawach dziedzictwa kulturowego i artystycznego oraz turystyce, ma pozostać w katedrze w Salamance od czterech do sześciu miesięcy. Następnie uda się w podróż po pięciu kontynentach.
- W ciągu najbliższych 20 lat chcemy pokazywać rzeźbę na całym świecie - powiedział dyrektor wykonawczy firmy.
W planach jest m.in. wystawienie rzeźby w Turynie obok oryginalnego Całunu Turyńskiego.
Czytaj więcej