Korea Północna. Kim Dzong Un za kilka dni może przeprowadzić próbę atomową

Świat
Korea Północna. Kim Dzong Un za kilka dni może przeprowadzić próbę atomową
PAP/EPA/KCNA
Kim Dzong Un wkrótce może przeprowadzić test broni atomowej

Agencja Reutera podaje, że ostatnia seria testów rakietowych w Korei Północnej może zwiastować próbę atomową na terenie tego kraju. Zdaniem ekspertów mogłoby do niej dojść w ciągu najbliższych dni. Wśród potencjalnych powodów testu broni nuklearnej wymienia się m.in. chęć opracowania zmniejszonych głowic przeznaczonych do taktycznego użycia podczas ewentualnej wojny.

Niedawna seria prób rakietowych w Korei Północnej może zwiastować przeprowadzenie przez Pjongjang testu broni atomowej - informuje Reuters. Agencja powołując się na anonimowych informatorów z Korei Południowej dodaje, że reżim zakończył już wszystkie niezbędne przygotowania w podziemnych tunelach na poligonie jądrowym w Punggye-ri. 


Wspomniany poligon został oficjalnie zamknięty w 2018 roku. Teraz Kim Dzong Un twierdzi, że nie czuje się zobowiązany do wcześniejszych deklaracji o wstrzymaniu testów broni jądrowej na tamtejszym terenie, gdyż rozmowy na temat denuklearyzacji utknęły w martwym punkcie trzy lata temu.

Kiedy test broni atomowej? Możliwych kilka scenariuszy

Jak informuje agencja Reutera, Kim Dzong Un może przetestować broń atomową już za kilka dni. Wśród możliwych dat wymienia się m.in. 16 października, a więc początek zjazdu Chińskiej Partii Komunistycznej, a także 8 listopada - dzień rozpoczęcia wyborów uzupełniających do Kongresu USA.

 

Reuters wskazuje, że test broni atomowej może się odbyć również pomiędzy wspomnianymi datami. Eksperci dodają, że na termin próby nuklearnej mogą też wpłynąć takie czynniki jak np. sygnały od partnerów w Chinach i Rosji, pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie czy też lokalne święta.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un ogłasza "zwycięstwo" nad Covid-19. Znika większość obostrzeń

 

Brytyjska agencja wśród powodów, dla których Pjongjang miałby przeprowadzić test broni jądrowej, wymienia m.in. chęć opracowania zmniejszonych głowic przeznaczonych do taktycznego użycia podczas ewentualnej wojny, a nie do niszczenia całych miast.

 

Nowe głowice mogłyby być przenoszone pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu lub na jednej rakiecie, umożliwiając atak na kilka celów jednocześnie.

 

- Korea Północna przeprowadziła do tej pory dość ograniczoną liczbę prób broni jądrowej. Warto podkreślić, że każdy jej posiadacz dąży do jak największej liczby testów, aby mieć pewność, że ta broń działa - komentuje Vann Van Diepen, były ekspert ds. Korei w rządzie USA, cytowany przez agencję Reutera.

 

Pjongjang swoją ostatnią próbę atomową przeprowadził w 2017 roku.

Korea Północna przeprowadziła testy rakietowe

W poniedziałek północnokoreańskie media państwowe poinformowały o teście strategicznych pocisków dalekiego zasięgu. Od 25 września do 9 października przeprowadzono łącznie siedem prób rakietowych.

 

- Nasz kraj powinien nadal rozszerzać sferę operacyjną strategicznych sił zbrojnych o charakterze nuklearnym, aby zdecydowanie powstrzymywać w dowolnym czasie wszelkie istotne kryzysy wojskowe, wojenne i całkowicie przejąć inicjatywę w tym zakresie - powiedział Kim Dzong Un cytowany przez agencję KCNA.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Nowe prawo, doktryna nuklearna i zapowiedź wyprzedzających ataków

 

Jedna z wystrzelonych rakiet przeleciała nad Japonią, w wyniku czego uruchomiono tam system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i oraz powiadomień na telefonu.

 

Niektóre z użytych przez Koreę pocisków były widziane po raz pierwszy.

mms/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie